Citat:
Ursprungligen postat av
AckelSosse
Intressant. Du använder ordet "blattar" som många klassar som ett rasistiskt skällsord, och du skriver att du vill sparka ut rasister. Sparkar du ut dig själv då?
Nej, jag är inte rasist. Jag sätter inget värde i en människas hudfärg. Om jag är nån -ist så är det i så fall individualist.
Citat:
Ursprungligen postat av
AckelSosse
Och vad är en "rasist" enligt dig? Är en person som vill ha ansvarsfull och restriktiv migrationspolitik en rasist enligt dig?
Jag tror att få termer är så väldefinierade som "rasist", så jag rekommenderar att du googlar eller AI:ar.
Ansvarsfull och restriktiv migrationspolitik kan vara rasistiskt driven lika bra som sakdriven. Jag anser absolut att migration dels ska begränsas ur det mottagande landets synvinkel, att det landet är i sin fulla rätt att helt begränsa migration om det så vill. Vad som är "ansvarsfullt" är enligt mig en helt annan fråga, eftersom det luktar "värdedrivet" lång väg.
Asyl är sen en annan femma. Man kan hoppa av den internationella lagstiftning man anslutit sig till, och samma med EU. Men man kan inte äta den kakan och ha den kvar, och det är vad vissa försöker i Sverige. Det är fejk, lögn och bluff, antingen håller man det man har lovat, eller så tar man tillbaka sitt löfte. Ingen sann svensk skulle försöka göra nåt mittimellan. Detta sagt så kommer den internationella asylrätten att behöva förnyas, eftersom hundratals miljoner klimatflyktingar bara är någon klimatkatastrof bort. Det är det nästa stora avgörandet, släpper man in dem eller låter man dem dö, och de svenska problemen ter sig rätt små i jämförelse.
Citat:
Ursprungligen postat av
AckelSosse
Så du håller med om att alla de tusentals beviljade medborgarskap som vilar på en felaktig och lögnaktig grund borde ogiltigförklaras?
Jag vet inte riktigt vad du talar om, men självklart ska alla felaktigt beviljade medborgarskap ogiltigförklaras. Förutsättningen är att "felaktig" betyder "lagvidrig". Nån värdegrundsbaserad "felaktighet" ger jag blanka fan i.
Citat:
Ursprungligen postat av
AckelSosse
Så du vill ha en stark politisk mitten? Ingen blockpolitik alls? Hur viktigt är det med en ansvarsfull och stram migrationspolitik för dig?
I dagsläget är en stram invandring väldigt viktig. Sverige kan inte ta emot mera invandrare innan vi integrerat de vi redan har.
Det är ett problem eftersom svenska företag kräver att få "invandra" fler människor. Men det är ett problem som kan lösas, förhållandevis enkelt, genom att helt uppdatera svensk migrationslagstiftning. Det är vad jag förväntade mig att Tidö skulle ta itu med direkt från start, som prio 1. Men det blev ingenting alls sånt, mest bara tre års medvetna förseningar och sedan utrullad bluffpolitik i slutet.
Jag är HELT övertygad om att mitten kan göra betydligt bättre ifrån sig än vad Tidö har gjort. Tidös migrationsförändringar har faktiskt mest varit bara tomt snack, skräniga uttalanden man själv sedan backat ifrån och så dåligt gjord lagstiftning att den aldrig kommer att hålla (och så dåligt designad att man undrar om det inte gjorts med flit, för att rivas upp).
Citat:
Ursprungligen postat av
AckelSosse
Fredrik Kärrholm, bättre kan du. Fredrik Kärrholm borde istället sagt: Fredrik Reinfeldt och alla andra dårar som har fört en ansvarslös migrationspolitik är en delorsak till valförlusten för Tidöpartierna. Den så kallade liberala falangen verkar inte bry sig ett dugg om att föra en ansvarsfull migrationspolitik, och den finns i alla partier, även i SD.
Moderaterna kallar ju sig för ett "liberalkonservativt" parti. Det vill säga hälften Reinfeldt, hälften Kärrholm.
Moderaterna ville ha stöd från SD för att få makten men utan att införa en striktare invandring. Och det lyckades de med. De sköt upp och sköt upp, och urvattnade och misshandlade förslagen. Vad SD faktiskt trodde att de skulle åstadkomma får nog SD förklara själva, för det som SD inför valet har påstått att man "lyckats få igenom" är rena rama BS:et.