Citat:
Ursprungligen postat av
nocturnaltourist69
C borde gå över till Tidö gänget. Bingo ! hejdå S.
Rent politisk för C vore de det bästa.
Men nu har C blivit regerings och minister kåta och då är S deras enda chans, alternativet är dörrmatta till en S ledd eller M ledd regering. Det vill dom så klart inte och det är därför deras partiledare pratar om att C är vinnare i valet (även om V ökat mer och har fler mandat).
C och V, troligen båda på ett eller annat sätt kommer att vika ner och Sverige kommer att få en handlingsförlamad regering.
Varje gång Maggan säger att hon vill göra det som är bäst för Sverige, så menar hon bäst för S, och inget annat. S skiter i hur det går för Sverige, nu ska makten säkras med diverse märkliga avtal som vi inte kommer att få veta vad det står i. Mycket blir lovat att göras det sista mandat året och tills dess kommer S att hoppas att världsläget ändrats så de dom inte vill genomföra kommer att behöva strykas eller utredas i långbänk.