Citat:
Ursprungligen postat av
9z
Det finns många landkrabbor i denna tråden som har lika mycket erfarenhet av saltvatten som en kokt potatis. Det är lätt att glida över på land-trafik.
I detta fall så säger sjörätten att Misje Verde var ansvarig för olyckan. MV var upphinnande fartyg och därmed gäller väldigt strikta regler. Regler som MV inte har följt. Att MV inte ens har haft erforderlig uppmärksamhet är väl solklart med det som faktist har hänt och kommit fram i teknisk bevisning som åklagaren släppt.
Det finns de här som försöker vrida och vända på det, i vissa fall intressant och värt att veida på men vissa chatgpt-laddade troll har bara kommit med väldigt underliga teorier som de, trots att de blivit överbevisade, fortsätter att driva likt ett gäng lämlar som hoppar utför ett stup.
Men ändå - överlevnadsinstinkten, ansvaret för andra?
Avsaknaden av detta är förvisso inte straffbart, men förutom sjövägsreglerna fick man lära sig två andra saker som liten jolleseglare och plastbåtsförare:
* Stör inte den som seglar för sitt bröd.
* Gå längst ut i kanten av farleder om du är så illa tvungen att dela utrymme med andra.
Det handlar om hänsyn till andra och vilja att själv överleva.
Självklart har det begåtts tusen fel både på bryggan och i managementet av Misje Verde.
Men, det var i snipan man dog.
En motorcyklist som hela tiden hävdar sin rätt i trafiken blir inte gammal.
Överlevnad på sjön i små båtar bygger på samma tes: du måste vara på din vakt, samt både tänka och agera åt dem som inte gör det.
Det är faktiskt dödsstraff på att låta bli.
En kokt potatis erfarenhet är förövrigt att saltvatten är dödligt. Tyvärr lär sig potatisen detta mycket sent i livet.
Många människor likaså...