Citat:
Ursprungligen postat av
HelgeBuk
Ser till min förfäran att Kina-påsarna som för inte länge sen (ett år?) bantades från 220g till 180g nu är nere på 150g till samma pris som förr, kanske lite dyrare. Just nu 2 för 50 kr (166/kg) på Willys.
I samma butik ligger marabou chokladkakor (de stora 200g - nej just det, jag menar 160g - på ca 155-165 kr/kg.
Jag hade redan i stort sett slutat med choklad, till stor del pga priset. Hur känner ni andra inför detta?
Inflation är en sak men detta är ju löjligt.
Nästan alla tillverkare använder skitig palmolja och har minskat kakaomängden så redan det är ett skäl att inte röra skiten.
Förr i tiden var plopp och center goda på riktigt innan de bytte ingredienserna.
aladdin och marabou choklad hade mer kakao och mindre socker.
Kexchoklad var inte med palmolja osv.
Såg idag en gammal reklam för pååls finbageri (tror pågens och pååls gick ihop eller nåt sånt)
Men i reklamen gjorde pappan egna kakor för de ville bjude på äkta kakor med riktigt smör och riktiga ingredienser istället för färdigtillverkat skit och pojken i familjen sa att han jobbtränar på företaget och de använder riktig citron och riktiga ingredienser osv så pappan kan med gott samvete köpa färdiga.
Allt det där har idag försvunnit pga industrin som matar oss med skit.
tror det är billigt att tillverka kina då de knappast har mycket kakao i den.
Blev förvånad hur billig ekologisk choklad var i tyskland förra året trots att de höjt chokladpriserna här.
tillverkarna har också orättvisa priser till småbutikerna där man ofta säljer choklad,godis dyrare från grossist till butik än stora butiker som kan sälja många saker billigare i vanlig butik vilket är galet och minskar antalet småbutiker ytterligare då kunderna går till de stora butikerna pga detta.