Citat:
Ursprungligen postat av
Luppilajnen
Vet inte vilket folk som är kaozare, dessa var sydamerikaner.
Jag tyckte att det var ambitiöst att åka runt på lägenhetsvisning med sina barn för att scamma någon, men det är kanske det som är tanken.
Jag har i alla fall skrivit till mannen att jag inte kommer växla in några pengar.
Jag hade inte rört det där alls.
Inte för att dollar eller cash i sig är skumt, utan för att hela upplägget är skumt. Köparen vill alltså betala i dollar, kan eller vill bara växla en mindre del själv, och resten ska du ta hand om. Då är du plötsligt inte säljare av en bostadsrätt längre, utan valutaväxlare, bankkontroll och eventuell målvakt. Grattis, ungefär.
Du kan ju själv kolla vad FMI skriver om just kontanter och betalningssätt som underlättar anonymitet som varningsflaggor vid bostadsaffärer:
https://fmi.se/vad-galler-vid-formedling/penningtvatt/kundkannedom/
Finanspolisen har dessutom en hel rapport om penningtvätt via fastigheter, inklusive bostadsrätter:
https://polisen.se/SysSiteAssets/dokument/finanspolisen/rapporter/penningtvatt-via-fastigheter.pdf
FMF skriver också rätt tydligt att pengar från utlandet kräver mer kontroll och att betalning bör ske spårbart via bank, inte genom kontanter eller andra upplägg där ursprunget blir luddigt:
https://fmf.se/wp-content/uploads/2025/11/Nar-koparen-vill-betala-med-pengar-fran-utlandet.pdf
Så nej. Ingen dollarbunt. Ingen privat växling. Inga kontanter. Inget "banken är stängd men vi kan lösa det nu".
Om du tar emot kontanter i ett upplägg du redan själv tycker luktar skumt, då har du frivilligt klivit in i riskzonen. Beslag, förverkande, bankstrul, brottsmisstanke, böter och i värre fall fängelse finns faktiskt på kartan. För en lägenhet på drygt 100 000 kr? Fullständigt vansinne.
Vill de köpa så får de betala i SEK, från eget konto, med spårbar banköverföring och rimligt underlag på var pengarna kommer ifrån. Klarar de inte det så är det inte en legit affär utan ett problem de försöker flytta över till dig. Det är inte krångligare än så.