Citat:
Ursprungligen postat av
farbrormorbror
Jagl och min kille är 18, först till en början var han jätte snäll och allt man kunde drömma om, efter ca 3 månader visade han stark svartsjuka och vart väldigt sur och höjde handen när han vart väldigt sur. Efter ett tag började han slå mig, det började som en liten örfil när han tyckte jag inte uppförde mig, kunde vara att jag kom hem sent eller att min plats på hitta inte uppdaterats som den ska. Efter han hade slagit mig så kom han och låtsades som inget hänt, han vart jätte snäll och vi mös, han sa hur mycket han älskade mig osv, men senare vart det bara värre och värre.
Han började strypa mig och slå mig ofta, men samma sak där så gjorde han samma sak på kvällen och jag vart så manipulrrad, han kunde säga att han gjorde det för han brydde sig om mig osv, han är också väldigt taskig och får mig att må så sjukt dåligt, jag har försökt lämna och då har han hotat med att sprida mina bilder eller säga att jag vart otrogen och han slår mig, detta har pågått i ett och ett halvt år nu och jag är så sjukt less, han våldtar och slår mig konstant.
Vet någon vad jag ska göra?
Gumman!
Nu gäller det att vara riktigt smart. Du har råkat ut för förstadiet till kvinnomisshandlare och du ska se till att nästa kvinna inte dör. För när han marinerat sig i sina värderingar och sin kvinnosyn så är det precis så det slutar.
Det är ett ansvar som du behöver ta nu.
Du ska dokumentera allt. Så mycket som möjligt. SMS, bilder, inspelningar, foton på blåmärken stora eller minimala.
Allt ska dokumenteras och sparas.
Det är ingen annan som kommer att rädda dig, det är ditt jobb stumpan - och du har råkat ut för mannen som ska bygga upp dig till en trygg och stark kvinna - det enda som fattas är att du bestämmer dig för att DET HÄR ÄR DIN VÄRLD.
Det är din värld gumman.
Jag hjälper dig gärna att känna dig trygg under tiden men du kan inte ta emot meddelanden på Flashback så vill du ha stöd får du ge mig ett användarnamn på wire.