Citat:
Ursprungligen postat av
densistasovjet
Aldrig funderat på varför evolutionen valt att premiera att barn växer upp med mor, far och många gånger far och morföräldrar? Kan det bero på att barnen behöver bägge?
Evolutionen har aldrig gjort det. Den har fått män att stanna hos kvinnor tills barn vuxit upp, dvs tills de når omkring mitten av tonåren.
Pga hur farligt livet var för ensamma kvinnor, inte för att kvinnor inte kan bli gravida med en random man och aldrig mer se personen.
Menar du att evolutionen då bestämmer att alla relationer ska fungera i omkring 15 år och sedan adjö? Du förstår, det är inte är inte särskilt vanligt att relationer innehåller monogama kärlekar med passion hur länge som helst heller.
Evolutionen har bland annat missa att ta bort män som våldtar barn, sannolikt pga att de stannar med kvinnor som får barn. Så ditt argument hör hemma där solen aldrig skiner.