Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2025-12-09, 21:42
  #541
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av juristus
Du verkar glömma det faktum att han under åren hängt ut personer till höger och vänster.


Ja, det har jag missat tyvärr.
Citera
2025-12-09, 21:45
  #542
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Ja, det har jag missat tyvärr.

Du får väl titta på kommande avsnitt så får du se vad han sysslat med, bland annat har han påstått att en man som tidigare arbetade hos honom begått sexuellt övergrepp på mellan 20-30 kvinnor.
Citera
2025-12-09, 21:50
  #543
Medlem
Riktigt härligt att den här bögen få skit, härligt att se alla hans fans bli arga och gråta. Jockiboi är det som svenskar kollar mest på på youtube. Det kanske säger en del om det svenska folket. Så håll till godo nu din fake guido attentionwhore/big brother bög när alla dina fans ruttnar på dig och du får börja jobba med något normalt jobb förresten av ditt liv. Ser att du tjänat 30 miljoner kr, hoppas du inte spenderar dessa väl och börjar knarka. Allt gott
Citera
2025-12-09, 21:53
  #544
Medlem
https://www.youtube.com/live/iv9hMaCMmsw?si=a1HQ2CCNJeUfMtpq

Pappan hade bartömning igår?

Alltså är de inte snart läge för SVT att dra i handbromsen….
Chrippa slår Linnea, blir häktad, frisläpps, anklagar Linnea för grova saker offentligt, Linnea kontrar med samma sak..

Och nu ska SVT vinkla de till att det är någon annans ”fel” att de blivit som de blivit?

Och dessutom i del 2 så säger man ”Chrippa och Linnea har valt att inte prata om vad som hände kvällen när polisen hämtade Chrippa”
Citera
2025-12-09, 21:59
  #545
Medlem
Kan ju hoppas att dokumentären leder till fler dokumentärer och en större diskussion om medias sätt att underhålla gråta ut-trenden.

Idag är du en nobody om du inte framställer din barndom som jobbigt och om du saknar diagnoser. De som är bäst på att berätta och gråta får plats i Stjärnorna på slottet, Så skall det låta, Renees brygga, diverse intervjuer, soffor, osv osv. Hela det moderna kändisskapet bygger på att få folk att tycka synd om kändisen. Det ges ut böcker, pengarna trillar in, och gråterierna blir den främsta inkomstkällan.

Skillnaderna mellan denna dokumentärs WT-folk är inte så jäkla stor jämfört med TV:s medelklass. Alla överdriver som fan för att få uppmärksamhet och tjäna pengar. Jocke Lundell är värst, dvs bäst, och egentligen bara en produkt av en sjuk mediavärld.
Citera
2025-12-09, 22:06
  #546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rjevik
https://www.youtube.com/live/iv9hMaCMmsw?si=a1HQ2CCNJeUfMtpq

Pappan hade bartömning igår?

Alltså är de inte snart läge för SVT att dra i handbromsen….
Chrippa slår Linnea, blir häktad, frisläpps, anklagar Linnea för grova saker offentligt, Linnea kontrar med samma sak..

Och nu ska SVT vinkla de till att det är någon annans ”fel” att de blivit som de blivit?

Och dessutom i del 2 så säger man ”Chrippa och Linnea har valt att inte prata om vad som hände kvällen när polisen hämtade Chrippa”

Okej, pappan blir arg på Joakim efter att familjen fått utstå hat? Klandervärt? Nja.. Onödigt? Extremt.

Chrippa & Linnea hittar tillbaks till varandra redan första eller andra månanden i dramat (Alltså Januari/februari 2024 någon gång), Chrippa säger att han dessutom ljugit och Linnea säger att hon också ljugit i sina videor.

Tar dramat slut här? Nej för dessa kreatörer spär på med rykten och lögner. Håller Chrippa tyst i allt detta? Till en början, men han svarar också och kastar skit tillbaka, dessutom gör han stories och snackar om Anjo/Rask i sina Casino streams när folk frågar. Rask och Anjo manglar på med videor om nya lögner som uppkommer, sekten är ju bara en bråkdel av vad som faktiskt togs upp. Det är dem som håller igång dramat, Rask kan göra 3-5 videor om en Chrippa video i brist på content och om Chrippa är tyst en längre period "analyserar" han Joakim Lundells Soc-papper och förtalar familjen berg istället.

SVT visar båda sidor, men det är en sida som betett sig märkbart värre, och då menar jag med hästlängder.

Dessutom kommer du få se hur Jocke systematiskt varje gång han blir sne på någon startar enorma drev och lögner mot personer som får enorma konsekvenser.

Din tolkning av det hela är enormt efterbliven, du borde skämmas.
Citera
2025-12-09, 22:07
  #547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rjevik
https://www.youtube.com/live/iv9hMaCMmsw?si=a1HQ2CCNJeUfMtpq

Pappan hade bartömning igår?

Alltså är de inte snart läge för SVT att dra i handbromsen….
Chrippa slår Linnea, blir häktad, frisläpps, anklagar Linnea för grova saker offentligt, Linnea kontrar med samma sak..

Och nu ska SVT vinkla de till att det är någon annans ”fel” att de blivit som de blivit?

Och dessutom i del 2 så säger man ”Chrippa och Linnea har valt att inte prata om vad som hände kvällen när polisen hämtade Chrippa”

Det där hände för två år sen? Tror du att någon hade brytt sig om vad de två gjorde om inte tattaren Anjo o hans crew hade pumpat ut hundratals videos om allt möjligt?
Utmålade Linnea som psykopat osv osv.
Att komma nu som nåt efterbliven jockiboi-fan o säga
Amen Chrippa då?
Ni är ju för efterblivna
Citera
2025-12-09, 22:07
  #548
Medlem
BrunkeMundts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Jag ser ju en fantastisk resa från skitprogrammen han la upp på Youtube, till att leda stora budget produktioner med spökjakt, nu producerar han skräckfilmer, under tiden så lägger han upp sin resa med familjen och sitt lyxhus. Enorm skillnad från att dricka sig redlöst varje dag och den extrema skit som han la upp. Jag tycker det visar på att han har växt upp. Sen är det klart att han genom dessa 10 år alltid dragit upp sin gamla skit i mellan åt om det är det du menar med offerkofta? Men det har ju inte hindrat han att bli Sveriges största Youtube om man bortser från Pewdiepie.

Hans vision om skräckfilm i Sverige och skräck som filmgenre är i samma nivå som videovåldsdebatten på 80-talet, väldigt begränsat och onyanserat. Pysen har noll koll på vad skräck som genre är, han tror väl att det är endast är splatterfilmer och lost footage trams efter Blair Witch Project.

Han har byggt upp en etablerad karriär på att vara ett offer. Det i sin tur möjliggjorde flera karriärmöjligheter som har finansierats tack vare hans bok-till-misärporr.

Hur fan kan en man i 40-årsåldern ha "vuxit upp" när han fortsätter att profitera på sin s.k. hårda barndom? Lite som när Guillou blev rik på sin "jobbiga uppväxt" och bölar när hans morsa blir intervjuad av Expressen? Finns många människor som har fått överleva många hemskheter från barndomen utan göra en karriär på sitt mörker. Vissa brukar använda mörkret som drivkraft att inte återuppleva misären igen, till exempel att skaffa sig ett hantverk/bli bra på något. Det vill bevisligen inte Jockiboi.
Citera
2025-12-09, 22:11
  #549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TjejenMedLilaSkor
Och inte vilken journalist som helst utan en riktig journalist med utbildning, inte en av de låtsas journalister som han köper upp!
Jaha, från kommunisthögskolan som Janne josefsson säger, eller från någon folkhögskola? "Utbildad", wow ja närmast civilingenjör på honom.
Citera
2025-12-09, 22:17
  #550
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SLUTSPEL1
Det syns tydligt att han är helt nykter. Dom är inte stora som tefat, dom är större än folk har normalt, men inget som får en att tappa hakan. Mina är lika stora i rum med dov belysning. Jacke har adhd, mediciner mot adhd kan ge stora pupiller.

Nej, tvärt om. Centralstimulantia ger små pupiller. Hans tefatspupiller skvallrar dock om annat pillerbruk.
Citera
2025-12-09, 22:17
  #551
Medlem
flugornass avatar
Det här börjar likna Wahlgrens värld mer och mer och jag undviker allt där deras namn finns med i ingressen.
Och där for denna kommentar all världens väg utan att någon han läsa den.
Citera
2025-12-09, 22:19
  #552
Medlem
Aakkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Vilken soppa! Jag har sett båda avsnitten. Jag skulle misstänker starkt att Del 3 kommer att bli att man knyter ihop säcken till att Jockiboi ligger bakom hoten och dreven. Han är störst på Youtube, dessutom en mytoman och psykopat.

"Anjo"-figuren verkar för övrigt helt knäpp. Han lever verkligen på att hålla sin kanal aktuell, genom att sprida precis vad som helst. Löjligaste delen i Avsnitt 2 var när han kallade sig "Youtubes Janne Josefsson" och att han är så "mån om att aldrig sprida något som inte är sant".

Reportern frågar : "Har du någonsin gjort något du ångrar?"
"Anjo"-figuren tar konstpaus så länge så man tror att klippet hängt sig och sen säger han "Nej, jag har aldrig gjort något som jag ångrar".


Verkar som Hanna Widestedt som blev "känd" för samma sak som Jockeboy Lundell när det begav sig vara med:


Jag är med nästa vecka. Tänkte att vi framhäver hur vidrigt avsnitt två verkligen är.

En oskyldig familj. En valp får stenar kastade på sig. En ung tjej blir filmad själv i sitt hem hon ska känna sig trygg i av två pappor och en mamma. Hon blir totalt avhumaniserad av två pappor och en mamma när de filmar henne mot sin vilja.

Papporna tycker såklart det är mest synd om dem för "svt lurade oss", när de för första gången någonsin får stå upp för all skit de gjort.

2012 jockiboi är samma svaga lilla människa som jockiboi 2025. Jockiboi vågade bara hota mig på messenger 2012. När får jag se filmen när jag kissade på mig på Gran canaria? Jag hade en blackout, men det var viktigare att filma än att hjälpa till.
Ni filmar för att sedan hota att lägga ut. Fantastiska människor ni är.

2012 till 2025. Det är 13 år.
Hur många offer får plats till avsnitt 3? Jag tror att det avsnittet kommer få media att förstå att detta är totalt oacceptabelt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in