Citat:
Ursprungligen postat av
ThaliaElise
Men själva poängen med att statsministern ska bo på Sagerska och Harpsund är ju att han och hans familj ska kunna skyddas på ett så enkelt och effektivt sätt som möjligt. Under tiden han är statsminister är Sagerska och Harpsund hans hem och också hans familjs hem. Självklart ska då hans dotter kunna hålla en fest i sitt eget hem. Allt annat vore helt absurt.
Det handlar om en 23-årig vuxen, inte hemmaboende dotter som lät anordna en studentförenings kick-off på ett gods, till för Sveriges statsministers ämbetsrelaterade verksamhet under den tid han innehar ämbetet, på ett gods ägt av staten med särskilda förhållningsrestriktioner enligt testatorn.
Det var en sammanträff för studentföreningen som normalt inte hålls i någons hem utan på hyrd eller lånad lokal på den universitetsort studentföreningen har sin hemvist.
Precis som de flesta större 70-års kalas brukar hållas i därför avsedd hyrd lokal.
På ingen av dessa fester var statsministern värd eller deltagare.
VARFÖR var det lämpligt eller ens rimligt att dessa fester, utan statsministerns närvaro, skulle hållas på Harpsund???
Med alla de extra kostnader för skattebetalarna säkerhetsarrangemangen naturligtvis innebar??