Citat:
Ursprungligen postat av
Perfecthairline
Vad ska vi egentligen med fattiglappar till? Vad fyller de för funktion i vårt annars så väloljade samhällsmaskineri?
Kulturellt sett är de rätt trista också. De går inte på opera. De sitter inte på vinbarer och pratar postmodernism. De bidrar inte till stadsbilden genom att resa till Toscana eller posta boktips på Instagram. Kort sagt: fattiga förstör stämningen. Istället sitter de på sunkhak som säljer plankstek och en stor stark för 69kr.
Så ärligt talat — tillhör inte fattigdom historien? Något från tiden innan folkhemmet? Vi har ju Swish och självscanning nu. Har inte samhället utvecklats tillräckligt för förbjuda fattigdom?
Så varför behövs fattiga?
Jag vill inte åka till Toscana, gå på opera eller posta boktips på Instagram fast jag skulle kunna, skulle fan kunna bo i Toscana och dricka "pöt nöff" (påhittat vin) om jag ville, men det vill jag inte. Är en sk. rik fattiglapp, skulle kunna casha en Tesla eller tre i övermorgon efter aktieförsäljning, men jag vill inte.
Nej, jag fyller ingen funktion och det gör inte du heller.