2025-07-07, 15:23
  #1
Medlem
Då gör jag ett nytt försök med att starta en tråd om barnvacciners orsak till autism samt den pågående mörkläggningen av detta faktum.

Min första tråd i ämnet som ju låstes efter det att jag hade visat att inget av de barnvaccin som i dag är godkända och rekommenderas av västvärldens länders olika hälsovårdsmyndigheter, har genomgått randomiserade (äkta) placebokontrollerade kliniska tester (RCTs) innan de godkändes, finns här för intresserade:
Orsakar vacciner autism och andra funktionsnedsättningar?
Givet att kvoten barn med en autism-diagnos har gått från ca 1 per 10000 (amerikanska) barn innan 1986 till att i dag ligga på ca 1 per 30 (3,2%)i en pågående exponentiell ökning, så är det ingen överdrift att hävda att det är vår tids kanske enskilt största humanitära katastrof (med reservation för Covid och dess långsiktiga skadeverkningar).

Och vad hände då 1986?

Då fick big pharma åtalsimmunitet mot skadeståndsanspråk från de föräldrar vars barn skadas/dör av de ofta de facto obligatoriska vaccinerna i fråga. Det här ledde i sin tur till att mängden vacciner och doser ökade exponentiellt (riskfria miljardvinster) följt av en likaledes exponentiell ökning av kroniska sjukdomar hos barn och där autism, som sagt, utgör den mest dramatiska till antal och svårhet.

Tråden avser att exponera inte bara de påvisade etiologiska orsaksbanden mellan barnvacciner och autism, utan också den pågående mörkläggningen av det förhållandet, historiskt och i nutid.

Och ja, jag vet, ämnet diskuteras även partiellt i en annan tråd, men jag menar att just autism kräver sin egen tråd, givet sjukdomens ofta mycket dramatiska konsekvenser för det drabbade barnet, men också för dess föräldrar, syskon och övriga närstående, men också för samhället i stort i respektive drabbade länder.

Jag stannar här för nu, samt ser fram mot en en civiliserad diskussion om en av vår tids största ödesfrågor. De miljontals direkt drabbade barnen med familjer världen över som har fått sina liv förstörda har minst sagt förtjänat åtminstone det.

En civiliserad debatt/diskussion, förutsättningen för varje verklig förändring.
Citera
2025-07-07, 15:29
  #2
Medlem
Glostrups avatar
Menar du att poliovaccinet inte är testat tillräckligt?
Citera
2025-07-07, 15:40
  #3
Så kan det vara, och ett erkännande kan i så fall vara hälften värt. Det är mystik för mig hur illa skött mycket är. När det gäller autism så korrelerar det bättre med brist på vitamin D, särskilt under vissa delar av graviteten. Folk bryr sig inte om att kunna och veta.
Citera
2025-07-07, 15:53
  #4
Medlem
stilichos avatar
Det är en av de knäppare konspirationerna eftersom den så uppenbart bryter mot välkända statistiska fakta.

Antalet vaccinationer har nämligen inte ökat "exponentiellt" sedan 80-talet (för övrigt satte autism-vågen inte igång på allvar förrän på 90-talet). Antalet vaccindoser i vaccinationsprogrammet har ökat måttligt men andelen vaccinerade har minskat. De redan välvaccinerade har alltså blivit ytterligare lite mer välvaccinerade medan de ovaccinerade har ökat ganska kraftigt i antal och andel.

Det enda sättet man kan få ihop vaccin-autism-konspirationen är om det finns någon sorts väldigt skarpt tröskelvärde där risken för autism ökar enormt precis när man går över den tröskeln. Men det känns lite långsökt även för att vara en konspirationsteori.

Och det här är bara det uppenbara sifferbollandet. Går man sedan in på detaljer som att autism är den värsta sortens fluff-diagnos och att det inte finns någon som helst teori om varför vacciner skulle leda till autism så blir det ännu enklare att avfärda.
Citera
2025-07-07, 17:26
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glostrup
Menar du att poliovaccinet inte är testat tillräckligt?
Jag menar precis vad jag skriver. Att inget av dagens godkända och rekommenderade barnvaccin (inklusive polio-vaccin) testades för säkerhet i randomiserade (äkta) placebo-kontrollerade kliniska studier (RCTs) innan de godkändes och därpå inkluderades i respektive (väst-) lands barnvaccinprogram.
Citera
2025-07-07, 17:46
  #6
Medlem
Storstark68s avatar
Det var fan så mycket bättre när pesten, koleran och barnförlamningar tog död på 30 % av svenskarna. Autism dör ju ingen av utan tillför ju mest skit och bidrag.
Citera
2025-07-07, 18:06
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Storstark68
Det var fan så mycket bättre när pesten, koleran och barnförlamningar tog död på 30 % av svenskarna.
Menar du att det är barnvaccinernas förtjänst?

Citat:
Autism dör ju ingen av utan tillför ju mest skit och bidrag.
Och vad "tillför" du?
Citera
2025-07-07, 18:14
  #8
Medlem
TheGretaResets avatar
Man kan inte få autism av vaccin. Det är en ärftlig genetisk skada på x-kromosomen.

Därför fick JAn Myrdal autism av sin mor, därför fick angelina jolene det av sin far jon voight (extremt babyface precis som tex ben shapiro), därför fick greta det av sin far svante.

Hur kan det då uppstå sådana här vansinnesteorier om vaccin eller den andra vanliga teorin att man skulle få autism av gluten. Därför att akademin hukar. Vi skulle inte haft dessa problem om akademin inte var så djävla feg utan gick ut och diskuterade tex skol-skjutningar eller köndysfori.

MEd autism förekommer i princip alltid samsjukhet. Det är inte alls otänkbart att symptom på samsjukhet förvärras av vaccin eller naturligt med tiden och upptäcks senare.


Anledningen till att autism ökar är istället att just dessa barn har större behov av att växa upp i hemmets trygga vrå, dessa barn kan behöva längre tid på sig att tex. lära sig knyta skorna (denna tid finns inte längre), dessa barn behövde mer än andra syskon att kopiera (*svårt med det sociala samspelet), dessa barn behövde mer än andra få gå i en lugn skola. *Och de fick gå i en skola där alla gjorde samma sak samtidigt.

Barn med autism är knappast hjälpt av asociala aktiviteter som spela tv-spel ensamma hemma på rummet. Tvärtom ökar den sociala inkompetensen.

I princip alla föräldrar jag träffat med barn med autism så har den ena föräldern starka indikationer på autism men de har ändå kunnat utbilda sig, skaffa en partner och arbete för de fick växa upp i ett helt annat samhälle.
__________________
Senast redigerad av TheGretaReset 2025-07-07 kl. 18:19.
Citera
2025-07-07, 18:33
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Armadou
Suck, ännu en meninslös anti-vaxer tråd. Kom du med något nytt ts?


Titta heller på några dokumentärer med Andrew Wakefield eller Del Bigtree.
Ja, det är nog många flera nu efter som åren gått, som kan förklara kopplingen mellan autism och vaccinerna.
Att förnekelserna fortfarande rusar upp är kanskje för att det fortfarande ligger mycket pengar i och sprida detta in människor....
Citera
2025-07-07, 18:46
  #10
Medlem
korrektamund0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av no-more-scam
Titta heller på några dokumentärer med Andrew Wakefield eller Del Bigtree.
Ja, det är nog många flera nu efter som åren gått, som kan förklara kopplingen mellan autism och vaccinerna.
Att förnekelserna fortfarande rusar upp är kanskje för att det fortfarande ligger mycket pengar i och sprida detta in människor....
Här har du en bra dokumentär som släpptes för en månad sedan. Det är Professor Dave som gjort en uppföljning på sin första dokumentär om hur svinet och den patologiske lögnaren Andrew Wakefield begick vad som skulle kunna vara det värsta bedrägeriet i historien.

Citat:
Andrew Wakefield is Still a Lying Piece of Crap

Of all the jerks out there peddling anti-vaccine propaganda, the worst offender is Andrew Wakefield. He's been at it for almost 30 years, being the original fraud who started the whole "MMR vaccine causes autism" bullshit in 1998, based on one fraudulent study in the Lancet. Believe it or not, he's still making the rounds. Here we tear apart a conversation he had with Michael Knowles of the Daily Wire. Get ready to be absolutely infuriated!
https://www.youtube.com/watch?v=oZBeepHwTtQ

RIktigt bra och faktaspäckad liten hyllning till den värsta lögnaren i medicinsk historia som startade hela lögnen om att vaccin orsakar autism..

Och om du vill ha detaljerna om hur han ljög och begick övergrepp på små barn, stoppade upp meterlånga kameror via ändtarmen på dem så att tarmarna perforerades på 12(!) ställen på ett av dem och gav barnet livslång invaliditet - allt i jakten på att bevisa en autism-tes som beställdes av en advokat - så kan du se den dokumentären här i en av de bästa YouTube-dokumentärer som någonsin gjorts.
https://www.youtube.com/watch?v=8BIcAZxFfrc

Aktuellt:
Han blev stoppad av myndigheterna i USA härmveckan när han eldade på vaccin-hatet i en judisk församling genom att påstå att "etablissemanget och läkemedelsbolagen försöker decimera den judiska befolkningen genom att vaccinera judar med dåliga vaccin-batcher". Ja, du läste rätt. Svinet Wakefield drar sig inte för något när det gäller att ljuga ihop skit.


Citat:
According to Wakefield, he just happened to notice a lot of kids with both autism and bowel disorders and he launched the study to investigate a possible link.

But what does all that have to do with vaccines? I mean, surely it must have found something for it to have caused all this controversy. Well, allow me to list the paper's highly scientific findings:
Some of the parents of the children in the study think they remember the autism symptoms starting after the MMR vaccine. No, really. That's it.

"Findings: Onset of behavioral symptoms "was associated, by the parents, with measles, mumps, and rubella vaccination."

For literally decades, right? I've been hearing about this paper and I've assumed that there must have been something there. Like, something to at least explore or discuss or debunk. Everyone lost their fucking minds over it so surely there's something, and I finally go and read it, and it's just a bunch of fucking parents' opinions. There's nothing there! I can't fucking believe this! Like, seriously, the disconnect between the attempts at real science and the stuff the parents think

Det är väl antagligen bara en idiot och ointelligent mupp som skulle få för sig att tro på ett enda ord av det han klämmer ur sig om vacciner och autism, men här på Slaskforum finns det ett par stycken. Ni vet vilka...
__________________
Senast redigerad av korrektamund0 2025-07-07 kl. 19:11.
Citera
2025-07-07, 20:12
  #11
Medlem
Efter plandemin och alla lögner om f.eks. Wakefield och masse annat, går det inte att lita på Big Pharma, CDC, FDA och hela "lobbyn" som skal skydda metoderna för att lura pengar från staterna som då kan tilby "gratis" vacciner til alla...

Gigantindustrin försöker hålla liv i dom gamla lögnerna om Wakefield - patetiskt.
Han är renvaskad för lenge sen, fast dessa upplysningar stoppas som vanligt i msm.
Skal man förstå vilka som talar sanning och inte, måste man lyssna på många experter, läkara och researchare, och inte gå i fällan att lyssna på dom betalda som får sina pengar från stora med.

VACCINE - AUTISM - CONNECTION, articles....

https://rumble.com/search/all?q=vacc...m%20connection

https://naturalnews.com/Search.asp?q...ine+connection

https://principia-scientific.com/?s=autism+vaccine
Citera
2025-07-07, 20:41
  #12
Medlem
Sayokas avatar
Det har ju blivit så mycket vanligare med alla typer av diagnoser på barn, till stor del beror det på att samhället är byggt för att man ska passa in i en mall. Gör man inte det behöver man en diagnos för att få hjälp. Förr var de om inte passade in bara "nalta eljest", fick jobba hemma på gården eller hjälpa i sin fars verkstad. Nu finns det inte utrymme för dessa längre. Alla ska vara duktiga på de teoretiska ämnena i skolan, för att få bra betyg måste du visa framfötterna både på lektionerna, proven och läxorna, vara social och analytisk, kunna koncentrera dig i stora barngrupper. Alla som har svårigheter inom något av dessa klassas som mindre begåvade och hamnar ofta i ADHD eller autism-facket. Förr behövde vi inte kategorisera dem.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in