Citat:
Ursprungligen postat av
ziracorn
Förnekar du de återkommande istiderna med ca 10.000 års mellanrum oxå!?
Det vi fick lära oss i skolan!
Istider är inte återkommande, den är
pågående. Sedan 34 miljoner åt tillbaka. Ser du de isbelagda polerna? Det är istid. Istid = förekomst av kryosfär = isbelagda poler.
Det som är återkommande är den pulserande utbredningen av istäcket, så gallade glacialer. De varierar dock inte med 10k år, utan med
95k, 124k och 405k år.
Människans påverkan har dock stört desssa cykler, och nu finns en rejäl chans att vi kan slippa nästa nedisning, nämligen om vi kan sätta sprätt på all kol och olja som finns i backen. Industrialismen och förbränningsmotorn kan vara det som räddade oss.
I annat fall väntar ännu en nedisning om ungefär 75k år, och den mänskliga civilisationen upphör. Öknar, kalla som varma, breder ut sig då torkan tilltar med sänkta temperaturer. Stora delar av norra halvklotet blir obeboeligt, Sverige beläggs med kilometertjock is. Det finns inte flora och fauna nog att föda någon större mänsklig population, vi retirerar till en primitivare tillvaro.