Citat:
Ursprungligen postat av
triptyken
Jag har inte sett den men är genuint fascinerad.
Du nämner att han kvickna till litet väl sent han som är golaren men jag kan se hur det händer. Man liksom dras med dras med, gränser förflyttas. Litet som med kulter eller med grooming av barn - gränser ska töjas på, puttas fram bit för bit och tillslut står man där i balaklava och apterar en bomb, eller i fotsid särk och runkar av en gammal gubbe som vill kallas Fader Zakarias i en stuga i Värmland.
Det jag tycker är genuint coolt är ju dom som faktiskt plötsligt haft en "vänta nu ett tag" ögonblick - oberoende om det är kulter eller utnyttjade barn, eller gängmedlemmar (och dom där venndiagram-delarna kan ibland vara rätt täta). Det krävs så satans mycket att komma ur hjärntvätten menar jag.
(finns en sjukt spännande intervju tror jag, har för pissigt minne just nu för att komma ihåg namnet på den, men en kvinna som har vart flat earth truther en herrans tag får plötsligt insikt att "nej det här är fel!" måste vara ett sånt satans mentalt jobb att ta sig ur det där)
Det lilla jag läste om han golaren var ju att det var när han fick uppdrag att glatt mörda en nära kompis som han insåg att allt detta var uppfuckat.
Angående Rawa och dom andra peddo-sektledarna, fuck them. Vilka jävla småkukar.
Grejen med denna golare var att han kom till Borlänge efter sin tid i fängelse
och tyckte "fan vad jag egentligen VILL vara kriminell" och ville back in igen och det var då det var "andra" tider och Jordgubbsplockaren hade tagit över marknaden i dalarna
och sedan började saker spåra ur