Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Du har kanske inte läst FUP så noggrant som du inbillar dig? Eller så har du blandat ihop det hela i vanlig ordning 😁
Hur vanligt tror du att det är att kvinnor ljuger om våldtäkt? När man läser om det aktuella fallet i Malmö och andra fall där kvinnor ljugit om våldtäkter så får man intrycket att det finns ett stort mörkertal här. Deras lögner avslöjas ofta på ett tidigt stadium men man undrar lite över om detta beror på om kvinnorna själva är klantiga eller om det är frågan om kompetenta utredare och åklagare som ser igenom deras lögner?
Fast nu ska väl inte du skuldbelägga sambon för hennes otrohet och lögner, att han har spelat med beror med stor sannolikhet på att han blev arg och besviken över hennes otrohet och svek och att han därefter kan ha handlat i affekt och pucklat på målsäganden. Misshandeln hade inte ägt rum om hon varit trogen.
Jo, jag har läst FUP noga. Vilket du också borde göra, så får du svar på dina frågor.
Och den falska angivelsen hade inte ägt rum om det inte vore för den grova misshandeln. Kan man ju lika gärna säga i så fall.
Du får nog börja lära dig att
var och en är ansvarig för sina handlingar.
1. Sambon till 21-åringen är helt och hållet ansvarig för att den misshandel och det våldsamma motståndet han tidigare är dömd för. Han är också ansvarig för hur han behandlat 21-åringen i deras relation.
2. Otroheten mot sina respektive är 21-åringen och målsägande helt och hållet ansvariga för.
3. Den grova misshandeln som 21-åringens sambo utsätter målsägande för när han ser otroheten med egna ögon, är sambon själv ansvarig för. Kan inte skyllas på vare sig målsägande eller på 21-åringen.
4. Den falska angivelsen, som 21-åringen gör för att "rädda" sin sambo från rättsliga påföljder av den grova misshandeln. Är 21-åringen helt och hållet ansvarig för.
5. Medhjälp till falsk angivelse, är 21-åringens sambo helt och hållet ansvarig för.
Otrohet är inte ett brott.
Det är däremot grova misshandel, falsk angivelse och medhjälp till falsk angivelse.