Flashback bygger pepparkakshus!
2025-04-17, 17:13
  #37
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Som TS beskriver - i princip varenda en i Rosenbad som inte har politik såsom yrke har bättre utbildning än politikersvinen. Betänk vidare hur Sverige skulle se ut om politikersvinen icke hade en massa rådgivare, lobbyister och experter de ständigt rådfrågar och då i princip, styres av. Det ser för djävligt ut nu, men kunde varit värre med enkom våra kära politikersvins kompetenser.
Citera
2025-04-17, 17:15
  #38
Medlem
TS gör ett grovt misstag i sin trådstart. Hen likställer högskoleutbildning med kompetens i rollen som minister. Det kan man inte göra i något sammanhang. I många fall är det tom en nackdel med högskoleutbildning. Det är alldeles för många som helt tappat omdöme och sunt förnuft under sina akademiska studier.
Citera
2025-04-17, 17:17
  #39
Medlem
Pyssling67s avatar
På tal om kvalifikationer.
Är det någon som vet vad Carl Bildt har för kvalifikationer och utbildningar?
Citera
2025-04-17, 17:19
  #40
Medlem
Vårt problem är ungdomsförbunden och att det går att försörja sig på det från unga år. De behöver ingen utbildning. Tyvärr är det enda de lär sig det politiska spelet.
Citera
2025-04-17, 17:22
  #41
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig1.2
USA, Singapore, Tyskland och många andra länder har betydligt högre nivå. Vilket är rimligt för några av samhällets viktigaste poster. Men i Sverige är det clownnivå. Frågan är varför och vad, om något, som kan göras åt det.

Om man ser på USA är utbildning generellt mer viktigt. Du kan bara kolla på skådespelare så har många en BS eller master.

I Sverige så kan man typ läsa att en minister med typ studier i statsvetenskap. Sedan när man kollar kan det vara en termins studier.

Men har väl mycket att göra med att svenska politiker är livslånga sådana. Går med i ett ungdomsförbund, får fins poster och hög lön från ung ålder. Sedan när den politiska karriären är över får de fina ämbeten hos ett statligt verk av sina politikerpolare.
Citera
2025-04-17, 17:23
  #42
Citat:
Ursprungligen postat av PerAlbinErlander
Vårt problem är ungdomsförbunden och att det går att försörja sig på det från unga år. De behöver ingen utbildning. Tyvärr är det enda de lär sig det politiska spelet.
Men folk röstar ju på dom. Det är väl bara att rösta på ett parti utan ungdomförbund?
Citera
2025-04-17, 17:36
  #43
Medlem
Keldons avatar
Av samma anledning som Lincoln vann valet i Usa i mitten av 1800-talet. Svenskarna röstar av tradition på kandidater som motsvarar de själva. Inte på uppblåsta eliter. När Sverige mest skötte sig själv gick det rätt bra. Efter den skenande globaliseringen har det gått sämre kan man tycka.

Men Sverige blir inte direkt mer demokratiskt bara för att vi kräver doktorsgrad för ministrar eller riksdagens ledamöter.
Citera
2025-04-17, 17:47
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lillkarsk
Men folk röstar ju på dom. Det är väl bara att rösta på ett parti utan ungdomförbund?
Finns inte Behålla dem kan man väl göra men det skall inte gå att försörja sig på att arbeta för dem.

Nån som vet vad ungdomsförbundsordförande tjänar?
__________________
Senast redigerad av PerAlbinErlander 2025-04-17 kl. 17:54.
Citera
2025-04-17, 17:48
  #45
Citat:
Ursprungligen postat av PerAlbinErlander
Finns inte Behålla dem kan man väl göra men det skall inte gå att försörja sig på att arbeta för dem.

Nån som. Er vad ungdomsförbundsordförande tjänar?
Vadfalls?
Citera
2025-04-17, 17:50
  #46
Medlem
Lukas-s avatar
Den starkaste orsaken till det politikerförakt som finns är den styrande klassens usla utbildningsmeriter. Det allvarligaste är att ministären helt och hållet saknar naturvetenskapliga doktorer. Deras meriter tycks snarast vara personlig ekonomisk snikenhet och gnidenhet.

Självklart ska det krävas doktorsexamen i ett riktigt akademiskt ämne för att få bli minister.

Jag väntar nu på att första analfabeten ska utnämnas till minister i Sverige. Varför inte som utbildningsminister?
Citera
2025-04-17, 17:59
  #47
Medlem
grungewhores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig1.2
Sverige är en mediokerati. Svenska regeringar är lågt utbildade och det är sällsynt att ministrar har nämnvärd erfarenhet utanför politiken eller politikrelaterade områden - lobbyism, fack, näringslivslobbyism och liknande. Det här är inte en höger- eller vänsterfråga. Borgerliga regeringar är ungefär lika usla som sosseledda regeringar.

Regeringen Kristersson har 24 medlemmar. 10 har ingen högskoleexamen alls. Inte den enklaste från någon bygdehögskola där vem som helst kan komma in. Ingen har examen i något naturvetenskapligt (Wykman har läst matte). Med något undantag har de inga framgångar eller anmärkningsvärda insatser utanför politiken att lista på sina CVn. De flesta skulle aldrig få anställning i någon viktig tjänst på sina egna departement och några toppjobb i t ex det privata näringslivet är svårt att tänka sig för någon av dem (på egna meriter, korruptionsjobb kan de ju få). Inom inom internationella storföretag skulle kanske 2-3 av dem överhuvudtaget få komma på intervju för ett mellanchefsjobb.

I andra länder är ministärer ofta befolkade av högre utbildade men också människor med signifikanta framgångar och bedrifter inom fält utanför politiken.

I USA:s nya regering har samtliga medlemmar minst akademisk examen, många har multipla examen och flera har doktorerat. De flesta har dessutom rejäla icke-politiska framgångar inom juridik, akademi, näringsliv eller försvar. Det var likadant med Biden-administrationen även om det var mer juristtungt och fler som hade karriärer inom offentlig sektor. Båda sidor har lite dåligt med naturvetare för min smak men nu är ju USA ett juristparadis.

Den som vill invända att USA har en mycket större talangpool kan istället titta på lilla Singapore. De har 19 ministrar. Samtliga har minst en akademisk examen. 4 har doktorerat. 8 har examen i STEM. 50/50 medicinare och ingenjörer. 9 har dubbel eller trippel examen. Då räknade jag bara sådana som tagit minst grundexamen i olika akademiska ämnen, inte om man har en master och därmed tekniskt sett två examen. Många av dem hade riktiga karriärer utanför politiken innan de blev förtroendevalda eller ministrar.

Varför har Sverige så pinsamt låg nivå på sina ledande politiker?
Varför tolereras detta?
Går det att göra något åt det här eller är Sverige dömt att styras av den här sortens B- och C-människor?
Svaret är ungdomsförbunden.

Det är fullt möjligt att göra en karriär politiskt genom att komma upp som ordförande i en klubb för ett gäng svetsare inom industrin, eller som nån gangbangad ung brud i en bastu på Lastberget av tunga namn i partiet, som därefter ger en post (detta var legio inom socialdemokratin på 70-talet).

MUF är väl mer en förening där den som kunde dricka mest utmärkte sig tillräckligt för nå positioner.

Allt man kan är vad man lär sig av de äldre hur saker och ting funkar. Det gör att alla ungdomsförbund/fackföreningar blir ekokammare av vad som förväntas och vad man brukat göra. Det funkar förstås rätt ok för fackklubben på Bosses Svarv i Falköping, men när det sedan är samma typ av människor som lyfter 100' i månaden med typ komplett gymnasiebetyg är det förstås helt åt helvete.

Politiker är en av få skrån som idag tillämpar en "meritokrati" byggd endast på hur personen framstår och kan uttrycka det egna partiets mantran tillräckligt övertygande.

Ju fler unga människor som är för lata för att plugga som går med i ungdomsförbund, kommer bli framtidens politiker helt enkelt för att de var populära på TikTok eller hade en storebror som kunde få tag på ladd.
Citera
2025-04-17, 18:00
  #48
Medlem
Glostrups avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig1.2
Allt annat lika är det förstås bättre med mer utbildning, sakkunskaper och andra meriter och det saknas inte sådana människor med ledaregenskaper.

Med ditt resonemang skulle annats till exempel stora börsföretag kunna spara in mycket pengar på kostnaderna för högre chefer genom att istället anställa svenska politiker eller folk med liknande frånvaro av utbildning, kunskaper eller meriter. Men det gör de ytterst sällan. Trots att de förstås har staber med experter som stöder högre chefer med råd och dåd. Har de missat något här? Skulle t ex SAAB, Handelsbanken eller Alfa Laval gå mycket bättre och dessutom spara in pengar om de följde ditt råd och anställde t ex Annika Strandhäll eller Fredrik Reinfeldt, tror du?

Vidare skulle man kunna fråga sig varför andra länder envisas med att ha ministrar och andra toppolitiker med i snitt mycket bättre utbildning och icke-politiska meriter än vad Sverige har. Om det nu är så bra att styras av lågbildade broilerpolitiker, varför ser vi inte den modellen tillämpas med framgång i andra länder?
Vad jag säger är att kompetens kan finnas i olika former, utbildning är bara en av dem - och den sittande regeringen är de facto i genomsnitt bättre utbildad än den genomsnittlige svenske medborgaren.

Inte heller i näringslivet är alltid de högst utbildade i företaget de som har de högsta chefsposterna; företag fattar nämligen (också) att olika befattningar kräver olika kompetenser. Höga chefer på svenska industri bolag har ofta en utbildning, men det är rätt sällan som de matchar sina experter i formella akademiska meriter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in