Hej, jag har en dobermann på 10 månader. Jag är väldigt hundvan, men det finns väl gränser? Det är en individ enbart avlad för bruks, börjar närma sig 75 i mankhöjd och 38kg. 1800gram färskfoder per dag, utöver det blir det märgben, tjurnacke, revben osv. Hur i hela fridens namn kan en hund äta så mycket? Är detta normalt? Hunden är fullt frisk för övrigt

Jag vet bla bla tjohej, detta är en renrasig, stamtavla bak till 60-talet. På skalan 1-9 är han 5 skulle jag uppskatta det, ska jag öka fodermängden pga hunden fortfarande växer på höjden? Det intressanta är ju slutvikten, hunden har redan passerat mankhöjden på största föräldern med 3cm. Man har ju sett utställningshundar som ser ut att gå på steroider, men min hund är proportionell, tassarna kanske är lite väl stora än.
Aktivitetsnivån kör jag efter rekommendation, runt 8-10km promenad per dag och sen skydd/spår utöver det 4-5ggr/v nu. Inget drag osv före 18mån och röntgen.
Har pratat med uppfödaren, som tycker jag ska ta jaktlicens för att få tag på kött, så det är på gång.