Citat:
Ursprungligen postat av
LuluBrooksie
Fast de heter Boeing 737 MAX och de har alla flygförbud. De har åtminstone haft det.
Korrekt, men det är överspelat numera. På senare tid har i stället igensatta dörrar fallit av. Det går bra med Boeing på 2000-talet.
Eländet började när man behövde ta fram en större modell och bestämde sig för att ännu en gång förlänga kroppen på den gamla 737an från 60-talet. Den här gången blev det ett steg för mycket, motorerna hamnade fel, aerodynamiken gick åt skogen, en uppenbar felkonstruktion som man försökte kompensera med digitala trick. Som många piloter aldrig lärde sig hantera.
En annan sak man kan fundera över är ansvarsfördelningen. USAs luftfartsmyndighet FAA (Federal Aviation Administration) som ska godkänna olika faser i tillverkningen har tydligen delegerat uppgiften till Boeings personal.