Citat:
Ursprungligen postat av flowman66
Passar det inte så lämna tråden. Du kan starta en egen tråd där du får uppfylla dina behov på bekräftelse och skriva av dig.
Förövrigt så kan inte psykologer mycket om psykopati med några få undantag i Sverige. En psykolog arbetar främst med personalfrågor och med folk som söker för att få hjälp. Psykopater söker inte hjälp.
Det söker inte hjälp på riktigt...
Jag har levt med en psykopat och flera års erfarenhet.
(Träffat många kvinnor som levt med psykopater, vilket är naturligt att man träffar dem)
Professionella inom det rättsliga samt psykiatrin mfl har benämnt honom som det så de känner till vad de talar om.
Förmodligen inte sökt för han kommit till insikt att han lider av en personlighetsstörning, då han inte uppfattar sina egna problem utan det är omvärlden som fallerar, inte han.
Utan det är via krav som omgivningen ställt på honom.
Sedan vet jag via många andra att dem sökt vård fast inte av behandlande skäl utan manipulerande skäl->det ser bra ut med ett papper och kunna visa upp ett intyg ex : på jobbet.
Psykopater har ofta konflikter på jobbet som ett exempel, sprider sällan harmoni omkring sig