Citat:
Ursprungligen postat av
viperstyle
Inte omöjligt, muter av olika slag är nog väldigt vanligt förekommande i Mexico. Landet är mer eller mindre helkorrupt.
Sen skulle det även kunna vara respengar till någon/några släktingar i USA som åker in med passen? Och/eller en förflyttning av pengarna till ett ”säkert konto” då deras tillgångar lär bli frysta?
Men hoppat från 2 murar med 2 barn, som du säger, dessutom med packning och en oläkt gastroplastik, det vette sjutton hur troligt det är.
Det här med klättra över murar och springa över gränsen är för övrigt något SK säger sig göra när han blir tillfångatagen.
Haha märker jag utgår från att WK ljuger och dubbelkollar det som går mot tillgänglig fakta.
Inte mycket som stämmer.
Ingen av dom verkar pålitliga, men WK är i en helt annan division än de andra tror jag.
Sk påpeka att jag inte vet om Ako är död när förts inloggningen sker, men inte osannolikt. 18:48 rör de sig mot Värmdö, och de sk ju hinna packa in Ako, städa, packa det nödvändigaste… och de stackars barnen.
Inget förmildrande, men det finns grader av helvetet. Det finns en del saker som Saeed säger om barnen som jag upplever en mamma borde tänka om sina egna barn.
Han nämner hålla dom borta från händelserna, hålls för deras öron, hemskt med det grova vilset mot Ako, att han tar selfie i tankar om vad han varit med om.
Jag tror att han har någon form av känslor, verkar bry sig om barnen. Man ser ju honom hålla något av barnen i handen när de är i Kista.
Men tror att han är delaktig i mordet på ett eller annat sätt.
Om det blir överklagan ( det blir det) håller jag med dig att man behöver göra kompletterande förhör där de inblandade sätts emot varandra. Nu har de fått se WKs sanna ansikte.
En annan tanke kan vara att de alla varit i nbkandsfe i penningbrott mot Ako, men att WK gått ”ett steg längre”, utan de andras vetskap. Hon verkar ju helt sakna skrupler.