Citat:
Ursprungligen postat av
KlartSur
Jag är säker på att Gränslandet inte stänger för det här är ju Sverige 2024. I Sveriges version av Robinson tycker man att det är mer spännande om det finns fler deltagare i finalen än i första avsnittet, så man skickar inte hem några fler.
Så här borde det fungera:
Starta med 16 deltagare. Inga extra utmanare, utan tävlingen står mellan de 16.
Inget gränsland. Åker man ut, så åker man ut permanent.
Rösta ut en person per vecka. Personen ska lämna Robinson.
Ingen får lämna av annan orsak än utröstning, med undantag för privata famljeskäl (hos familjen) eller skada. Den som tröttnat och vill hem ska inte få lämna. Utröstning är enda sättet att lämna ön. Lundin bör skratta åt personen och lämna honom eller henne gråtande på stranden om det behövs, men skicka inte iväg personen.
SLOPA brev hemifrån!!!! Det är alltid det sämsta avsnittet! Finns det en enda här i tråden som uppskattar att se det programmet??
Sedan bör man gärna göra fler vettiga ändringar, som man gjort exempelvis i Australien, med fler dolda immuniteter som ingen annan känner till.
Jag håller med om att gränslandet borde slopas helt. Idiotiskt upplägg. Det borde däremot vara 24 deltagare i två lag med 12 deltagare i varje lag från början som i Survivor Australien. Det skapar en intressant dynamik i lagen med mindre grupperingar och inte bara att alla sitter och håller hand med varandra och röstar på samma deltagare. Behövs det så kan man lotta om lagen halvvägs in, och sedan blir det en intressant sammanslagning. Och givetvis med HEMLIGA immuniteter direkt från början, inte där man delar ut en karta eller ledtråd till alla samtidigt så att de blir allmän vetskap.
Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Ja och det verkade variera hur hårda kokosnötterna var också. Visserligen svårt att se allt med alla klipp med det kändes som en skittävling som gynnade vissa.
Ja, det var verkligen en korkad tävling att öppna kokosnötter. Förutom att de är olika hårda så kan en kokosnöt innehålla en deciliter vatten och nästa kan innehålla en liter så det blir ju helt slumpmässigt hur det går. Det är visserligen bättre att det är slumpmässigt än att de bara kör statiska övningar om och om igen. Svårt att variera sig när de kör hundra dueller på en säsong.
Citat:
Ursprungligen postat av
allanmadsen
Intressant nu att 7 av 8 gränslandet deltagare har vunnit duellerna senaste 2 säsongerna
Helt klart en fördel att starta eller komma tidigt till Gränslandet för att sen få en gratis vecka rätt in i robinson
Ja, det är en fördel att sitta och glassa på gränslandet där man får mer belöningar och mindre fysiska tävlingar. Det bästa är nog att tillbringa den största delen av säsongen där och sedan tävla sig tillbaka när det börjar dra ihop sig när de andra är trötta, ungefär som Pelle gjorde strategiskt förra säsongen. Det bästa vore om de lade ner gränslandet helt och hållet istället för att hålla på med den här cirkusen där de ska åka in och ut dit utan att någon åker ut... innan finalveckan då det är tack och hej direkt för alla som är svaga fysiskt. Så jäkla uselt upplägg att man bara kan skratta åt saken.