Citat:
Ursprungligen postat av Langham
Jag har funderat på det här med Marcus Berg. En duktig straffskytt i Allsvenskan där de flesta av hans mål kom på straff och fasta situationer.
Han har onekligen utvecklats i Holland.
Skulle han vara mogen för eller å andra sidan passa in i Premier League.
Isåfall i vilket lag? "The Big 4" är uteslutet känns det som. Portsmouth,
West Ham, Tottenham eller Everton?
Eller är hans spelstil mer kompatibel med Spanien, Frankrike eller Italien?
Skulle vara intressant att höra lite funderingar om detta.
De lag som du räknar upp är förvisso i behov av anfallare men frågan är om Berg skulle ta en plats i något av dom? West Ham och Everton lider ganska kraftigt av skador på anfallssidan men har kompetenta(are) spelare att tillgå när de är ordinarie. Hammers har även en erkänt dålig ekonomi och Everton är kända för att snåla med degen. De kommer troligtvis försöka låna in anfallare under fönstret och då lär inte Berg vara aktuell. När det gäller Spurs så platsar han inte helt enkelt, det spelas med en anfallare och i dagsläget får någon av Pavve/Bent förpassas till bänken. Vilka är något snäpp bättre än Berg.
Berg kan gott gå till Tyska ligan, som inte ligger särskilt långt ifrån den Holländska kulturellt och spelmässigt. Bara att den är några snäpp vassare på alla punkter. Har ingen järnkoll på Berg som spelare men av Italien och Spanien skulle förmodligen Italien passa honom bättre. Min känsla är att han är en hårt jobbande anfallare (även defensivt?) vilket uppskattas mer i Italien.