Citat:
Ursprungligen postat av
CH.swiss
Har hört talas om det.
Tyvärr så är det inga fakturor eller lån vi ser i dessa ”bevis” utan faktiskt som du själv nämner cashuttag och överföringar från konton där det redan fanns täckning att betala. Varför tycker du att svenska folket skulle ställa upp och skjuta in för ngt de uttryckte som akut hjälp när det inte alls var akut?
De kunde sålt av sina djur och fordon i efterhand istället och löst, om det nu är lån, de tagit. Inte bett desperat om donationer för ”annars hade inte Felicia fått komma hem”
Skiter totalt i vad som är skitsummor för dig eller mig, det handlar om människor som har det betydligt sämre ställt än vad de själva har och pungat ut pengar i vad de trodde var en nödsituation, som inte fått alla korten på borden och dessutom blivit hotade och negligerade vid minsta frågeställning.
Kvitton lades upp först när GFM stängde ned kontot i väntan på bevis och kossan var tom på mjölk.
Det är bedrägligt.
Punkt slut.
Exakt detta!
Jag såg den rörande artikeln om den söta hästtjejen som hade haft sådan otur på backpackingresan - man har ju själv varit ung och kört moppe på Koh Samui - och den stackars familjen som inte kan få hem henne. Jag våndades ett tag över om jag skulle kunna skänka en slant men jag ligger så himla mycket back just nu så jag kan bara inte. Och sedan läser man denna tråden och det som gör mig riktigt arg och glad att jag inte skickade några pengar, är att de här jävlarna
har ju tillgångar!
De driver professionellt stall ffs, om en häst skadar sig eller transporten pajar och måste bytas ut så fixar de säkert att få fram pengarna utan en GFM insamling?
Verkar osannolikt att de inte har åtminstone en stor del av pengarna på konton men även om de inte har det, nog fan kan de belåna huset, ta ett korttidslån i bank eller av någon tät släkting, granne eller kompis. Sedan sälja något så de kan betala tillbaka. De kanske har fått ett lägre bud på en häst som de skulle kunna acceptera och få loss några hundra tusen - de har kontakter och möjligheter som de flesta faktiskt saknar! Jag skulle ha svårt att fixa fram 10.000 kr ens om jag säljer det jag har om jag ska vara helt ärlig. Men
jag skulle ha skickat pengar till
dem. Tvi fan.