Citat:
Ursprungligen postat av the sad mafioso
Lite mer allmänna frågor some någon här kanske kan hjälpa mig med. =D
Det är så att jag hade ca 13 i medel på gymanise betygen, vilket är riktigt dåligt men man var inte så seriös då. Är idag tjugotvå år gammal och har ett intresse av psykologi och har en dröm av att plugga det i Göteborg. Vill helst inte gå Komvux heller.
Vad är mina alternativ? Hur gör jag bäst för att hamna på Psykologi programmet i Götet till nästa år? Är det Högskoleproven som gäller för mig?
Oh, btw. Hur mycket tjänar man som Psykolog is Sverige? Hur mycket kan man tjäna om man är villig att flytta utomlands? Är den svenska utbildningen internationel?
Döda inte n00ben. >__<
Vill du inte tenta upp dina betyg till 19.80 (cirka) så är det
bara högskoleprovet som gäller för dig. Tyvärr. Och där behöver du få minst 1.8 för att komma in på psykolog i Göteborg.
I övriga städer i Sverige som har psykologprogrammet ligger antagningspoängen kring 19.40 och uppåt. På psykologprogrammet med inriktning idrott som startade upp på Umeå universitet i höstas var poängen så låg som 19.00. Men det är också absolut lägst antagningspoäng till ett psykologprogram i landet på flera år.
Högskoleprovet alltså. Öva öva öva och gör sedan provet minst tre gånger (om du inte får 1.8 på första eller andra försöket) eftersom man statistiskt sett får bäst resultat tredje gången.
Rent teoretiskt ska väl en utbildad psykolog numera kunna arbeta inom hela EU (tror jag?) men jag vet inte riktigt hur väl det tillämpas i praktiken. Vad jag förstår håller Sveriges utbildning inte lika hög klass som exempelvis Storbritanniens (som jag har för mig dessutom är 6 år). Och tvärtom kan det vara (mycket) svårt att få psykologlegitimation i Sverige om man gått motsvarande vårt psykologprogram utomlands.
Rekommenderad ingångslön för en psykolog är 25.000, men jag tror inte alltid att det efterlevs. Medellönen efter tio år i yrket är 29.000 men jag har också sett något högre siffror. Är du duktig kan du tjäna upp till 40.000 men några fantasisummor är det inte tal om.
Edit: Kollade SACO:s statistik enligt löneenkät nu:
Löner 2006 per Arbetsmarknadssektor för alla sektorer
Utbildning : Psykologer
Privat | 310 | 32 956 | 31 500
Staten | 627 | 32 942 | 31 500
Kommun | 659 | 29 761 | 29 600
Landsting | 2198 | 29 644 | 29 150
Samtliga | 3794 |
30 480 |
29 875
(antal, medel, median i den ordningen)