Citat:
Ursprungligen postat av
SweO
Dessvärre har jag inte lika lätt för matematik som du verkar ha. Önskar att det vore ett annorlunda upplägg på HP provet inför utbildningar som berör humaniora (läs: ej civilingenjör). Läste du månne Natur på gymnasiet? Vad skrev du på HP-provet och viktigast av allt - vad tycker du om det läsa i Uppsala?
Lär väl vara i 30-års åldern när jag väl (ja, jag
ska)kommer in

Jag kan visserligen kontra med att jag skrev sämre innan ändringen. Satte inte ens hälften av orden. Det tragiska är att jag tycker att jag är duktig på språk.... Då tyckte jag att provet var orättvist. Jag tror du får acceptera att högskoleprovet är ett orättvist verktyg. Vi som har lätt för engelska, svenska och matte kan slacka oss igenom skolan och fortfarande komma in på utbildningar med högt intag. Bara att spela spelet på det sätt du kan, och slå dig fram.
Jag gick faktiskt musik på gymnasiet, men har 2 års ingenjörsstudier bakom mig. Calculus, linjär algebra, differentialkalkyl o.s.v. Dock spelar det ingen roll på HP! Det du behöver veta är på lägre nivå, typ linjer på grafer och enkel funktionslära. Matte B i det gamla systemet. Att ha en hög logisk förmåga hjälper dock väldigt mycket.
Jag skrev 2,0 på kvantitativa delen och 1,4 på verbala, om jag minns rätt. Ska dock skriva om för att fixa den där ^"¤#!" språkdelen och rädda min värdighet. Kan tillägga att de flesta psykologer flyr matte som elden, så du kommer inte känna dig udda (som jag, älskar statistik!).
Plugga inför testet om du behöver, men kom ihåg att det allra viktigaste är att vara utvilad och i bra form. Jag somnade på provet och mådde inte så bra efteråt.
Jag tycker om att läsa i Uppsala. Är uppvuxen i staden, men har varit och drällt runtom i världen innan jag landade här. Jag är inte helt inne i studentvärlden med sunkiga korridorboende och konstant nationsdrällande, men trivs utmärkt med studierna på Blåsen. Jag skulle starkt rekommendera att läsa här framför t.ex. Stockholm. I Uppsala kan du cykla överallt, staden är van vid studenter och miljön är mycket trevligare överlag. Storstad med känsla av småstad.