Citat:
Ursprungligen postat av
Leif.Jennekvist
Varför det kommer väcka en del frågor:
1. Hur kommer det sig att en 15 årig ishockeyspelare brukar narkotika!?
Jag har själv tränat och tävlat på elitnivå, och narkotika är inte förenligt med vad idrotten förespråkar. Oavsett vilken utveckling vi har i dagens samhälle, ska idrotten vara fri och starkt avståndstagande från all form av narkotika.
2. Hur kommer BO:s familj, vänner i klubben och självaste klubben reagera!?
Misstaget du gör är att du hänvisar till det som "narkotika" _OM_ det skulle visa sig att BO brukade tex grönt eller likn för att hjälpa med ångest (sömn osv) så bör ingen som helst skugga falla över honom som person.
Anledningen att dessa är klassade som sådant har med politik och vinstintressen att göra, och väldigt lite att göra med någon "missbruksvinkel" (Det är dock en helt annan debatt, det är bara komiskt att se 'äldre herre' upprörd över allt 'narkotikum som brukas av ungdomen, så till den gräns att han känner sig tvingad att i upprepade inlägg dra tydliga "vi" och "dom" gränser genom att använda uttryck som "tattare" och annan rasbiologisk indoktrinerad skit)
Du bör vidare överväga att se över vad som ordineras fritt till barn/ungdomar idag från läkare i from av receptbelagda preparat.
Utöver det så råder jag dig att lägga undan sexskjutaren du sitter med just nu, och plocka fram något med en lite större kaliber eller spridning. Försöka 'knarkstämpla' en person som aldrig varken rökt en cigg eller tagit en snus? Och jag är den efterblivne av oss två? Eller har du bara otur när du 'tänker' ?
Gå och lägg dig nu 'Leif' vi är färdig nu, du är avskriven -> där har du utgången.
(PS: "GRÖNT" skulle snarare hjälpa än stjälpa en elitsatsande ungdom, om dem samtidigt befann sig på NPF-spektrat (där sömnstörningar snarare är regel än undantag) detta eftersom dessa växter har god inverkan på sömn, och därmed återhämtning (du vet det där som är a och o vid träning)
Betydligt mer så än skräpet som skrivs ut av NPF personal till barn/ungdomar strattera, concerta, ritalin osv är rena rävgiftet i jämförelse)