Citat:
Ursprungligen postat av
Sagodjur
Va menar dom med ostraffad?
Straffade ska väl också kunna ha vapen
De menar, naturligtvis, människor som inte dömts för någon form av brottslighet (eventuella ordningsböter, som att ha gått över gatan mot röd gubbe, eller strafförelägganden i trafiken, t.ex. att man körde i 60 på en 50-väg för 4 år sedan, lär förmodligen inte räknas i ett sådant scenario, om det inte är vanligt förekommande hos personen ifråga, d.v.s.).
Människor som straffats för grövre brottslighet, t.ex. olaga hot, misshandel, våldtäkt, sexuellt ofredande, dråp, mord, rån, personrån, inbrott, allmänfarlig ödeläggelse o.s.v. o.s.v. och därmed är obalanserade människor, bör kanske inte stoppas på vapen och släppas lös i samhället. Det är ju därför Sverige går åt pipan våldsmässigt idag, för att just obalanserade och semi-litterata negrer och araber springer runt med vapen och härjar.
EDIT: Den första och enklaste gallringen vore ju att ta bort alla med kopplingar till klankulturer eller Islam. Därefter bör en bakgrundskontroll genomföras där man ser om människan ifråga har några kända kopplingar till slika grupper, och i sista hand kontrolleras alla vanliga register.