https://corren.se/nyheter/linkoping/...panik/r3m27m2l
"Flera av de ungdomar som var på plats under polisens insats på Stora torget i helgen är upprörda. 14-åriga "Amir" pepparsprejades och menar att polisens agerande var omotiverat – men medger samtidigt att han gick tillbaka till platsen efter att ha avvisats.
– Det var två som började bråka med varandra, men vi andra höll oss undan. Sen kom polisen, men då hade de som bråkat redan försvunnit. Polisen sa att vi skulle gå därifrån. Jag blev jätteförvånad, vi hade ju inte gjort något. Vi sa det till polisen. Då sa de att vi är avvisade från platsen och inte skulle komma tillbaka.
– Det var första gången jag blev avvisad, jag visste inte hur det gick till. Jag skulle ju bara hämta min påse med kläder. Istället tog poliserna fast mig och försökte brotta ner mig. Jag blev rädd och försökte knuffa bort dem. De höll fast mig och drog mig till bilen. De försökte sätta handbojor på mig och drog i mig. Jag sa att jag kan vända mig själv, men de började skrika. Då pepparsprejade de mig."
Ännu en oskyldig fotbollskille som blir orättvist behandlad av samhället, eller?
Någon som var där eller känner lille "Amir" eller hans bruchor?