2023-11-04, 10:05
  #745
Medlem
RobertEriksson99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Jag tror mer att de skulle våldta mig pga deras syn på kön och sexuella rättigheter än just min hudfärg.
Men visst! Finns tillfällen då man våldtar pga missaktning/ hat mot en annan etnicitet/ hudfärg, men trust me, det är återigen säkerligen betydligt mer vanligt åt andra hållet.
Antalet vita män med makt som gett sig själva rätten att våldta ”annan hudfärg” för att de just betraktat hudfärgen som mindre värd och haft de praktiska möjligheterna (= makt) har i vår närmsta historia varit betydligt mer förekommande än motsatsen, eftersom! maktfördelningen sett ut som den gjort.

Men återigen våldtäkt pga missaktning av könet kvinna samt en egoistisk syn på sitt eget köns sexuella rättigheter över andras är nog mer grunden då det kommer till sexuellt våld än rasfrågan.

Citat:
Okej, så svaret är alltså:
1. Rasistiskt motiverat våld mot vita är ovanligt förekommande.
2. Eftersom vita generellt har högre löner, så har vita råd att flytta till vita trygga (lite rikare) områden och undvika rasistiskt motiverad våld ifrån mörkhyade.

Stämmer detta Merapi?
Citera
2023-11-04, 12:53
  #746
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Hamas våldtog israeliska kvinnor brutalt och mördade och förnedrade mäns och barns kroppar brutalt.

Finns bevis för detta? Har enbart sett Israel påstå detta. Israel påstår dessutom att detta är oomtvistat och att Hamas själva skryter om sina illdåd. Men trots detta saknas uttalanden från Hamas där de bekräftar att de massvåldtagit israeliska kvinnor och halshuggit bebisar. Israel far alltså, i sedvanlig ordning, med osanning.
Citera
2023-11-05, 12:04
  #747
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Barnbidrag, sjukförsäkringar, föräldraförsäkringar, socialbidrag etc etc dimper inte ner i ett samhälle av sig själva, de existerar alla pga politiska beslut som i sin tur drivs av en politisk ideologi, dvs en plan för vad man önskar prioritera i ett samhälle....alla människors trygghet, eller bara vissa människors och i övrigt pisk, tvång och utnyttjande dvs olika former av förtryck.

Ingen ideologi i världen kan fördela värden som inte finns. Inte ens svenska sossar. Vad politiken kan göra är att i den ena änden inte hindra ekonomisk utveckling, och i den andra änden fördela en del av det ekonomiska överskottet på ett lämpligt sätt. Vad som är lämpligt är en del av politiken, om vilket det således råder delade meningar. Om Du tror att "pisk, tvång och utnyttjande" inte förekommer i Sverige, så har Du ingen erfarenhet av att driva småföretag här i landet. Svenska skatter och andra bestämmelser beivras med just sådana metoder.

Citat:
Svensk borglighet av idag är ekonomisk liberalism och moderat konservatism i sina värderingar, alltså inte så extrema som dina idéer.
Du är extrem höger. Så extrem faktiskt så tror inte det finns något parti i Sverige idag för dina idéer.
utan du måste till något gravt religiöst och nationalistiskt styrt land nånstans för att känna igen dig.

Korrekt. I Sverige kan vi i det närmaste sätta likhetstecken mellan borgerlighet och liberalism. Sverige har inte haft något riktig höger sedan åtminstone 1960-talet. Jag är således mycket riktigt partilös. Emellertid är tillmälet "extrem" felaktigt. Jag har värdekonservativa uppfattningar som kan betraktas som antingen långt efter sin tid, eller långt före sin tid, beroende på perspektiv. Redan har en del av min uppfattningar, som jag förfäktat länge, börjat ge avtryck i förd politik, men det är mycket kvar, och det kommer efter hand att bli än mer som jag förespråkar. På gott och ont.

Citat:
När man räknar en befolkning Uven, så är det medborgarskap man räknar. Man sitter alltså inte och plockar ut alla samer, romer, judar, tornedalningar, invandrare nyligen eller från X tid tillbaka.
Sveriges befolkning idag ligger på ca 10 miljoner.

Din fixering vid svensk etnicitet har inget med detta att göra.

Men lilla gumman! Man räknar på olika sätt. I Sverige och i andra länder. I Sverige räknar vi bl a hur många som är folkbokförda här i landet - med eller utan medborgarskap - och hur många som är svenska medborgare - folkbokförda i Sverige eller utomlands. Illegalt bosatta i Sverige är så klart svåra att direkt räkna på, så där får man göra uppskattningar och bedömningar. Svenska medborgare som i praktiken bor utomlands, t ex i Gaza, är inte heller lätta att räkna på i detalj.

I andra stater gör man på olika sätt. I USA registrerar man rastillhörighet, bl a för att motverka rasism. I Sverige är det förbjudet, med samma motiv. Exempel: https://edition.cnn.com/interactive/2021/us/census-race-ethnicity-map/

När det gäller Sverige, så är det givetvis ett problem att vi inte fullt ut vet antalet samer - framför allt för samerna och Sametinget. https://www.samer.se/2060

Citat:
Aha så DÄR går det fint att "mörda ofödda barn"?
Eftersom DESSA barn inte har något värde.
Snyggt hyckleri.

Säg mig, hade du velat ha två olika lagar i Sverige? Abortförbud för av dig godkända etniskt svenska kvinnor (så länge de legat med likaledes etnisk svensk man så klart...)
men fri aborträtt för alla övriga "icke godkända" svenskar....sånna där mindre värda människor i din sjuka skalle?

Vem har pratat om att "mörda", Ditt ålarens? Civiliserade barnbegränsningsåtgärder utgörs av utbildning och preventivmetoder, i Tredje världen förslagsvis p-stav. Slentrianaborter är givetvis lika moraliskt förkastligt var de än sker.

Citat:
Detta ämne kan jag inte, men låt mig gissa att Sverige dagsläget inte kan försörja sina 10 miljoner människor med mat ens om vi "ställer om". Vårt fiskebestånd är på randen av kris, vi har inte speciellt mycket vilt i skogarna kvar, eller kor på ängarna heller, mycket av vår bästa jordbruksmark är förstörd av bebyggelse etc etc.

Nej, det socialdemokratiska långvariga kriget mot lantbruket, främst småbrukarna, har medfört att det kommer ta decennier innan vi hjälpligt kan försörja landets befolkning i en krissituation, även om mycket av onödighetskonsumtionen tas bort och ransonering införs. Men, det är på tiden att en återställning av denna förmåga påbörjas. Då kan inte förstaåtgärden vara att återställa våtmarker...

Citat:
Det var väldigt kort och koncist presentation av ditt kvinnoförakt.

Det var ett väldigt kortfattat bevis för att Du inte har några motargument.

Citat:
Ap ap ap...

VEM av oss vill återinföra ett gravt ojämställt samhälle, där möjligheterna till ett värdigt sexliv och lika ansvar för konsekvenserna av sex blir så olikt som möjligt mellan könen? DU eller jag?

Det är inte jag här som vill förbjuda män sin rätt att avsäga sig aktivt föräldraskap till oönskade barn.
Det är inte jag här som vill att enkom män ska påtvingas ensamt vårdnadsansvar och de största kostnaderna för oönskade barn.
Det är inte jag som tycker att ansvarslöshet ska vara ok för ett kön men absolut inte för det andra.

!

Att kvinnor har sex, Uven är inte kritikvärt för fem öre....I din kvinnohatiska skalle möjligen, men inte i de allra flesta moderna människor som inser att även kvinnor har rätt till sin egen sexualitet.
Även kvinnor har rätt att avsäga sig icke önskvärd celldelning och en icke önskvärd framtid med ett icke önskvärt barn, det är plötsligt inte "kritikvärt" när detta behov finns hos kvinnor men ok, när behovet finns hos män.

Om sex är det enda av vikt för vissa män, så tycker jag de ska låta bli att skaffa barn och även att försöka ha relationer med kvinnor.

Finns knullrobotar för män av den sorgligt inskränkta typen. De bör sluta försöka lura och manipulera kvinnor och sina barn att de har något annat att bidra med än kåthet.

Igen, så visar Du Ditt förakt för manlig sexualitet, under det att Du applåderar alla sorters kvinnlig sexualitet, från sexmissbruk till systematisk sexvägran i äktenskapet. Mäns uppgift förefaller mest vara till för att serva kvinnor med allehanda nyttigheter, men vi saknar egentligt egenvärde. Bra att veta.

Vi får väl se om framtidens tekniska utveckling mest kommer att gynna män eller kvinnor, med avseende på sexualitet. Hittills har nog kvinnor vunnit mest.
Citera
2023-11-05, 18:27
  #748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Ingen ideologi i världen kan fördela värden som inte finns. Inte ens svenska sossar. Vad politiken kan göra är att i den ena änden inte hindra ekonomisk utveckling, och i den andra änden fördela en del av det ekonomiska överskottet på ett lämpligt sätt. Vad som är lämpligt är en del av politiken, om vilket det således råder delade meningar. Om Du tror att "pisk, tvång och utnyttjande" inte förekommer i Sverige, så har Du ingen erfarenhet av att driva småföretag här i landet. Svenska skatter och andra bestämmelser beivras med just sådana metoder.

Alla civilisationer har någon form av överskott, Uven, liksom en av de grundläggande premisserna för just civilisation. Ingen kan bygga, organisera etc. ett gemensamt samhälle utan just dessa "värden", och människan lever så gott som alla nuförtiden sen långt tillbaka i just civilisationer, så du vimsar fullständigt i nattmössan. Det har funnits och finns mer eller mindre av detta "överskott" genom vår nutida historia, men vi har för länge sen passerat det stadie i mänskligheten då vi levde ur hand i mun.

De delade meningar som du partar om är det jag pratar om, så sluta försök förvirra bort debatten, tack.

Allmän lika rösträtt, barnbidrag, föräldraförskringar m.m m.m. är alla socialdemokratiska politiska beslut, dvs socialistisk ideologi.
Motståndet mot dessa av oss idag betraktade som självklara rättigheter OCH! enormt positiva sådana för samhället, har varit konservativa krafter av just din sort.

Citat:
Korrekt. I Sverige kan vi i det närmaste sätta likhetstecken mellan borgerlighet och liberalism. Sverige har inte haft något riktig höger sedan åtminstone 1960-talet. Jag är således mycket riktigt partilös. Emellertid är tillmälet "extrem" felaktigt. Jag har värdekonservativa uppfattningar som kan betraktas som antingen långt efter sin tid, eller långt före sin tid, beroende på perspektiv. Redan har en del av min uppfattningar, som jag förfäktat länge, börjat ge avtryck i förd politik, men det är mycket kvar, och det kommer efter hand att bli än mer som jag förespråkar. På gott och ont.

Ja tur är väl det, den "riktiga högern" dog nästan ut i Sverige efter att ha avslöjat sin rätta karaktär under andra världskriget. Men har ju som bekant börjat poppa upp sitt fula tryne litevarstans numera i världen....Ryssland, Polen, Ungern, USA etc
Dina värdekonservativa ideér ÄR extrema. Extremt korkade och farliga.


Citat:
Men lilla gumman! Man räknar på olika sätt. I Sverige och i andra länder. I Sverige räknar vi bl a hur många som är folkbokförda här i landet - med eller utan medborgarskap - och hur många som är svenska medborgare - folkbokförda i Sverige eller utomlands. Illegalt bosatta i Sverige är så klart svåra att direkt räkna på, så där får man göra uppskattningar och bedömningar. Svenska medborgare som i praktiken bor utomlands, t ex i Gaza, är inte heller lätta att räkna på i detalj.

I andra stater gör man på olika sätt. I USA registrerar man rastillhörighet, bl a för att motverka rasism. I Sverige är det förbjudet, med samma motiv. Exempel: https://edition.cnn.com/interactive/2021/us/census-race-ethnicity-map/

När det gäller Sverige, så är det givetvis ett problem att vi inte fullt ut vet antalet samer - framför allt för samerna och Sametinget. https://www.samer.se/2060

Sveriges befolkning är drygt 10 miljoner
https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/befolkning/befolkningens-sammansattning/befolkningsstatistik/

Så räknar alltså SCB


Citat:
Vem har pratat om att "mörda", Ditt ålarens? Civiliserade barnbegränsningsåtgärder utgörs av utbildning och preventivmetoder, i Tredje världen förslagsvis p-stav. Slentrianaborter är givetvis lika moraliskt förkastligt var de än sker.

Nä visst jag kan ändra det till "döda ofödda barn" om du tycker den harangen på något sätt låter bättre.
Innebörden är ju dock exakt samma, din fjant.

"Civiliserade åtgärder" utgörs av utbildning, preventivmedel, abort samt jämställdhet. Dvs kvinnor har rättigheter och möjligheter att äga och bestämma över sig själva.

Citat:
Nej, det socialdemokratiska långvariga kriget mot lantbruket, främst småbrukarna, har medfört att det kommer ta decennier innan vi hjälpligt kan försörja landets befolkning i en krissituation, även om mycket av onödighetskonsumtionen tas bort och ransonering införs. Men, det är på tiden att en återställning av denna förmåga påbörjas. Då kan inte förstaåtgärden vara att återställa våtmarker...

Det är antalet människor som mest avgör om Sverige som land kan försörja sin befolkning eller ej.


Citat:
Det var ett väldigt kortfattat bevis för att Du inte har några motargument.
Nä du vägrar ju svara på argument..eftersom du inte kan det.

Citat:
Igen, så visar Du Ditt förakt för manlig sexualitet, under det att Du applåderar alla sorters kvinnlig sexualitet, från sexmissbruk till systematisk sexvägran i äktenskapet. Mäns uppgift förefaller mest vara till för att serva kvinnor med allehanda nyttigheter, men vi saknar egentligt egenvärde. Bra att veta.

Vi får väl se om framtidens tekniska utveckling mest kommer att gynna män eller kvinnor, med avseende på sexualitet. Hittills har nog kvinnor vunnit mest.

Mitt förakt handlar enkom om din syn på manlig sexualitet.
Och återigen så kan du inte svara på mina argument.
Säger en hel del om dina ståndpunkter och dig, som sagt.
__________________
Senast redigerad av Merapi 2023-11-05 kl. 18:59.
Citera
2023-11-05, 23:52
  #749
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Alla civilisationer har någon form av överskott, Uven, liksom en av de grundläggande premisserna för just civilisation. Ingen kan bygga, organisera etc. ett gemensamt samhälle utan just dessa "värden", och människan lever så gott som alla nuförtiden sen långt tillbaka i just civilisationer, så du vimsar fullständigt i nattmössan. Det har funnits och finns mer eller mindre av detta "överskott" genom vår nutida historia, men vi har för länge sen passerat det stadie i mänskligheten då vi levde ur hand i mun.

De delade meningar som du partar om är det jag pratar om, så sluta försök förvirra bort debatten, tack.

Det är uppenbart att Du har mycket dimmiga begrepp om hur den ekonomiska situationen såg ut före industrialiseringen. Sverige drabbades av missväxt på 1860-talet och svält utbröt på sina håll. Då fanns det inget överskott alls. Detta drev fö på emmigrationen till Amerika. Överhuvudtaget levde en stor del av svensk befolkning in i 1900-talet i det närmaste på svältgränsen. Just ur hand i mun, var precis deras vardag. Jag har en aning om hur det såg ut i min släkt vid den tiden - det var verkligen inget överflöd. Det fanns familjer som levde på potatis och salt sill 6-7 dagar i veckan. Socialisters propaganda att det är "bara att ta från de rika" saknar helt verklighetsförankring, dels för att "de rika" inte var särskilt rika i dåtiden, dels för att det fanns för få "rika".

Citat:
Allmän lika rösträtt, barnbidrag, föräldraförskringar m.m m.m. är alla socialdemokratiska politiska beslut, dvs socialistisk ideologi.
Motståndet mot dessa av oss idag betraktade som självklara rättigheter OCH! enormt positiva sådana för samhället, har varit konservativa krafter av just din sort.

Allmän rösträtt förverkligades genom att dåtidens höger konstruerade ett valsystem som alla kunde acceptera. barnbidrag, föräldraförsäkring mm är alls inte självklara - och inga rättigheter, blott förmåner som ingått i sossarnas röstköpsprogram.

Citat:
Ja tur är väl det, den "riktiga högern" dog nästan ut i Sverige efter att ha avslöjat sin rätta karaktär under andra världskriget. Men har ju som bekant börjat poppa upp sitt fula tryne litevarstans numera i världen....Ryssland, Polen, Ungern, USA etc
Dina värdekonservativa ideér ÄR extrema. Extremt korkade och farliga.

Det är pga högeravsaknad som vårt skolsystem är havererat, rättsväsendet i upplösning och försvaret är i allt väsentligt nedlagt. Med mera. Nöjd?

Citat:
Sveriges befolkning är drygt 10 miljoner
https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/befolkning/befolkningens-sammansattning/befolkningsstatistik/

Så räknar alltså SCB

Så SCB är alltså "man"? Befolkning? Pratade Du inte nyss om medborgare? Hur skall Du ha det? Du bara pladdrar utan att veta sakläget. "Man" mäter olika, som jag nyss förklarade.

Citat:
Nä visst jag kan ändra det till "döda ofödda barn" om du tycker den harangen på något sätt låter bättre.
Innebörden är ju dock exakt samma, din fjant.

"Civiliserade åtgärder" utgörs av utbildning, preventivmedel, abort samt jämställdhet. Dvs kvinnor har rättigheter och möjligheter att äga och bestämma över sig själva.

Så klart att innebörden inte är samma, Din rödstrumpa. Ord, deras innebörd och deras valör spelar roll.

Citat:
Det är antalet människor som mest avgör om Sverige som land kan försörja sin befolkning eller ej.

Visst har det betydelse att Ni importerat ca 2 miljoner människor som skall födas dagligen. Emellertid är hur man använder naturresurser som jordbruksmark mm av avgörande betydelse. Hur man organiserar lantbruket spelar roll.

Citat:
Nä du vägrar ju svara på argument..eftersom du inte kan det.

Mitt förakt handlar enkom om din syn på manlig sexualitet.
Och återigen så kan du inte svara på mina argument.
Säger en hel del om dina ståndpunkter och dig, som sagt.

Det där tramset är blott Din räddningsplanka när Du vägrar erkänna att jag har rätt. Du måste sätta Dig in i hur manlig och kvinnlig sexualitet skiljer sig åt, och vilka slutsatser man bör dra därav.
Citera
2023-11-06, 08:18
  #750
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Det är uppenbart att Du har mycket dimmiga begrepp om hur den ekonomiska situationen såg ut före industrialiseringen. Sverige drabbades av missväxt på 1860-talet och svält utbröt på sina håll. Då fanns det inget överskott alls. Detta drev fö på emmigrationen till Amerika. Överhuvudtaget levde en stor del av svensk befolkning in i 1900-talet i det närmaste på svältgränsen. Just ur hand i mun, var precis deras vardag. Jag har en aning om hur det såg ut i min släkt vid den tiden - det var verkligen inget överflöd. Det fanns familjer som levde på potatis och salt sill 6-7 dagar i veckan. Socialisters propaganda att det är "bara att ta från de rika" saknar helt verklighetsförankring, dels för att "de rika" inte var särskilt rika i dåtiden, dels för att det fanns för få "rika".

Och hur levde andra delar av den svenska befolkningen, Uven?
Eller var de inte del av det svenska samhället kanske? Den ende "dimmige" här är du.
Det fanns SKÄL, att det dök upp div. protestvågor och div. filosofer och politiska ideologier som krävde politisk förändring av ditt idealiserade skitsamhälle.

Återigen dessa förändringar skedde via revolter och via politiska beslut från politiker som var på arbetarklassens, kvinnors sida m.m. och inte av sig självt.

Citat:
Allmän rösträtt förverkligades genom att dåtidens höger konstruerade ett valsystem som alla kunde acceptera. barnbidrag, föräldraförsäkring mm är alls inte självklara - och inga rättigheter, blott förmåner som ingått i sossarnas röstköpsprogram.

BS! Allmän rösträtt kom sig av att högern inte längre kunde säga nej eftersom liberaler och socialister krävde detta och man var livrädda för revolution även i Sverige.
Samma sak med kvinnornas rösträtt, din älskade höger var lika mycket emot detta men blev till slut tvingade. Det går liksom inte säga nej hur länge som helt mot självklara rättigheter.

Och jag har uppenbara bevis för att jag har rätt, eftersom du fortsatt idag har I-länder i världen (med större eller samma ekonomiska utveckling som Sverige) som fortsatt INTE har vår typ av välfärdspolitik.
USA ex. DE fattade inte dessa politiska beslut, och fick också ett samhälle med enorma skillnader i rikedom, stora andelar av sin befolkning konstant under fattigdomsgränsen och som löken på laxen också ett samhälle med enorma konflikter mellan grupper, stor kriminalitet etc etc .


Citat:
Det är pga högeravsaknad som vårt skolsystem är havererat, rättsväsendet i upplösning och försvaret är i allt väsentligt nedlagt. Med mera. Nöjd?

Inget av dessa påståenden är ens sant.


Citat:
Så SCB är alltså "man"? Befolkning? Pratade Du inte nyss om medborgare? Hur skall Du ha det? Du bara pladdrar utan att veta sakläget. "Man" mäter olika, som jag nyss förklarade.

Medborgare, befolkning, invånare...take your pick.


Citat:
Så klart att innebörden inte är samma, Din rödstrumpa. Ord, deras innebörd och deras valör spelar roll.

Så att mörda är alltså inte att döda...I see.

OM ord, begrepp etc riktiga innebörder och valörer hade haft nån som helst vikt för dig, så hade du fan behandlat dem bättre. Finns fan ingen här inne som så totalt ständigt misshandlar, missförstår ord och begrepp som du.

Citat:
Visst har det betydelse att Ni importerat ca 2 miljoner människor som skall födas dagligen. Emellertid är hur man använder naturresurser som jordbruksmark mm av avgörande betydelse. Hur man organiserar lantbruket spelar roll.

"NI"????? Vilka "ni"? din dumme fan.

Det var alliansen, med Reinfeldt i spetsen som ledde Sverige under den senaste större invandringen 2015, så återigen vilka "NI"?



Citat:
Det där tramset är blott Din räddningsplanka när Du vägrar erkänna att jag har rätt. Du måste sätta Dig in i hur manlig och kvinnlig sexualitet skiljer sig åt, och vilka slutsatser man bör dra därav.

Nej är mer du som måste "sätta dig in i" att även kvinnlig sexualitet har rätt kräva sin plats och respekt i samhället, och inte enkom manlig dito.
Och mänsklig avkomma är lika mycket mäns ansvar, och inte enkom nått "litet problem" som går tvinga på enkom kvinnor att ansvara för.
__________________
Senast redigerad av Merapi 2023-11-06 kl. 08:21.
Citera
2023-11-06, 16:13
  #751
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Och hur levde andra delar av den svenska befolkningen, Uven?
Eller var de inte del av det svenska samhället kanske? Den ende "dimmige" här är du.
Det fanns SKÄL, att det dök upp div. protestvågor och div. filosofer och politiska ideologier som krävde politisk förändring av ditt idealiserade skitsamhälle.

Återigen dessa förändringar skedde via revolter och via politiska beslut från politiker som var på arbetarklassens, kvinnors sida m.m. och inte av sig självt.

De levde olika, men det stora flertalet hade fortfarande under 1800-talet en tämligen osäker tillvaro. Sverige hade en tämligen liten välbeställd medelklass och en ännu mindre rik överklass. Alla drabbades fortfarande i jämförelsevis hög grad av spädbarnsdödlighet. Under 1800-talet håller detta på att ändras till det bättre och den svenska befolkningen totalt sett blir rikare, även de med lägre inkomster får det bättre. Däremot medför industrialiseringen att många får avsevärt tråkigare arbetsuppgifter, och den generella sociala statusen sjunker för en större del av befolkningen.

Det finns alltid "skäl", men av det följer inte att det är bra skäl, eller skäl som möjliggör ett förverkligande av de idéer som drivs.

Citat:
BS! Allmän rösträtt kom sig av att högern inte längre kunde säga nej eftersom liberaler och socialister krävde detta och man var livrädda för revolution även i Sverige.
Samma sak med kvinnornas rösträtt, din älskade höger var lika mycket emot detta men blev till slut tvingade. Det går liksom inte säga nej hur länge som helt mot självklara rättigheter.

Och jag har uppenbara bevis för att jag har rätt, eftersom du fortsatt idag har I-länder i världen (med större eller samma ekonomiska utveckling som Sverige) som fortsatt INTE har vår typ av välfärdspolitik.
USA ex. DE fattade inte dessa politiska beslut, och fick också ett samhälle med enorma skillnader i rikedom, stora andelar av sin befolkning konstant under fattigdomsgränsen och som löken på laxen också ett samhälle med enorma konflikter mellan grupper, stor kriminalitet etc etc .

Jag tror jag har nämnt att socialisterna inte var så förtjusta i kvinnlig rösträtt, och att det fanns de inom högern som ville ha kvinnlig rösträtt. Till saken hör den höjda utbildningsnivån för folkets flertal och att socialisterna började sansa sig med vad de politiskt ville åstadkomma med sin rösträtt.

Det är korrekt att t ex USA i högre grad har belönat framgång är synd om. Det har medfört att USA har haft en avsevärt bättre ekonomisk utveckling på det hela taget än vad Sverige har haft. Du kan ju fundera en aning på att om Sverige hade varit en amerikansk delstat, så hade vi legat på ungefär samma ekonomiska nivå som Alabama.

Som vanligt har Du en kraftigt förenklad syn på en komplex historia.

Citat:
Inget av dessa påståenden är ens sant.

Allt av detta är dagens sanning. Jag kan till och med belägga allt detta. Om Du sätter Dig in i saken, kommer Du att märka det själv.

Citat:
Medborgare, befolkning, invånare...take your pick.

Det är betydande skillnad, och allt detta försöker man mäta tillsammans med en massa annat dithörande, men det är inte självklart samma sak. Du behöver bli bättre på sådana här områden.

Citat:
Så att mörda är alltså inte att döda...I see.

OM ord, begrepp etc riktiga innebörder och valörer hade haft nån som helst vikt för dig, så hade du fan behandlat dem bättre. Finns fan ingen här inne som så totalt ständigt misshandlar, missförstår ord och begrepp som du.

Men att döda är inte självklart att mörda. Orden är inte synonymer.

Citat:
"NI"????? Vilka "ni"? din dumme fan.

Det var alliansen, med Reinfeldt i spetsen som ledde Sverige under den senaste större invandringen 2015, så återigen vilka "NI"?

Nu var det förstås regeringsskifte från Alliansen till Komposten redan 2014, men i alla fall. Ni i den liberalsocialistiska vänstern, dit även Reinfeldt och en del av hans anhang hör, Ditt mattludd.

Citat:
Nej är mer du som måste "sätta dig in i" att även kvinnlig sexualitet har rätt kräva sin plats och respekt i samhället, och inte enkom manlig dito.
Och mänsklig avkomma är lika mycket mäns ansvar, och inte enkom nått "litet problem" som går tvinga på enkom kvinnor att ansvara för.

Jag har aldrig hävdat att kvinnlig sexualitet inte skall ha sin plats - vad har Du fått det ifrån? Emellertid behöver både män och kvinnor leva ut sin sexualitet med betydande ansvar, och därtill känna till viktiga skillnader mellan könen. Ansvarslöst sexuellt beteende, oavsett kön, leder till elände och tragedier. Därför är det illa gjort av feminister som Du att systematiskt nedvärdera mäns sexualitet och vara överslätande mot kvinnor.
Citera
2023-11-06, 17:40
  #752
Medlem
RobertEriksson99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Antalet vita män med makt som gett sig själva rätten att våldta ”annan hudfärg” för att de just betraktat hudfärgen som mindre värd och haft de praktiska möjligheterna (= makt) har i vår närmsta historia varit betydligt mer förekommande än motsatsen, eftersom! maktfördelningen sett ut som den gjort.

Oavsett vad du tror om frekvensen av rasistiskt motiverat våld mot vita, kvarstår frågan: Hur skulle den påstådda högre socioekonomiska statusen för vita skydda vita från rasistiskt motiverat våld ifrån icke-vita?
Citera
2023-11-07, 08:54
  #753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
De levde olika, men det stora flertalet hade fortfarande under 1800-talet en tämligen osäker tillvaro. Sverige hade en tämligen liten välbeställd medelklass och en ännu mindre rik överklass. Alla drabbades fortfarande i jämförelsevis hög grad av spädbarnsdödlighet. Under 1800-talet håller detta på att ändras till det bättre och den svenska befolkningen totalt sett blir rikare, även de med lägre inkomster får det bättre. Däremot medför industrialiseringen att många får avsevärt tråkigare arbetsuppgifter, och den generella sociala statusen sjunker för en större del av befolkningen.

Det finns alltid "skäl", men av det följer inte att det är bra skäl, eller skäl som möjliggör ett förverkligande av de idéer som drivs.

Precis svenskt 1800-tal var ett samhälle med stora klasskillnader och enormt armod, speciellt hos den grupp som arbetade på div. fabriker, eftersom förhållandena på dessa fabriker var vedervärdigt inhumana och direkt livsfarliga.
Förhållanden som det krävdes rejäla politiska reformer för att få bukt med, eftersom näää att det uppstår ökad rikedom i ett samhälle är på intet sätt en garanti för att resurserna sprids i samhället.


Citat:
Jag tror jag har nämnt att socialisterna inte var så förtjusta i kvinnlig rösträtt, och att det fanns de inom högern som ville ha kvinnlig rösträtt. Till saken hör den höjda utbildningsnivån för folkets flertal och att socialisterna började sansa sig med vad de politiskt ville åstadkomma med sin rösträtt.

Det är korrekt att t ex USA i högre grad har belönat framgång är synd om. Det har medfört att USA har haft en avsevärt bättre ekonomisk utveckling på det hela taget än vad Sverige har haft. Du kan ju fundera en aning på att om Sverige hade varit en amerikansk delstat, så hade vi legat på ungefär samma ekonomiska nivå som Alabama.

Som vanligt har Du en kraftigt förenklad syn på en komplex historia.

Vad du än försöker inbilla dig så var det ideologierna liberalismen och socialismen som kämpande för och tillslut även införde allmän och kvinnlig rösträtt.

USA drogs inte i samma grad med de idiotiska begränsande konservativa klassamhälle som Europa drogs med, där fanns alltså möjligheter för större andelar av befolkningen.

Sen glömmer du att USA idag har en REJÄL stadsskuld, som inte Sverige har alls. Det går alltså bättre för svensk ekonomi än för amerikansk just nu.

Citat:
Allt av detta är dagens sanning. Jag kan till och med belägga allt detta. Om Du sätter Dig in i saken, kommer Du att märka det själv.

Nej vi har inget "havererat" skolsystem. Ordet "havererat" BETYDER något, tycker du ska läsa in dig på vad det ordet faktiskt står för.
Svenskt skolsystem har problem ja, men de tär alltså inte samma sak som "havererat".
Svenskt rättsystem är heller inte i "upplösning", inte heller är försvaret "nerlagt".


Citat:
Det är betydande skillnad, och allt detta försöker man mäta tillsammans med en massa annat dithörande, men det är inte självklart samma sak. Du behöver bli bättre på sådana här områden.

Sveriges befolkning är dryga 10 miljoner. Punkt.


Citat:
Men att döda är inte självklart att mörda. Orden är inte synonymer.

jag har sett båda orden användas hos abortmotståndares retoriska ordvrängeri.
Och BÅDA orden är precis lika mycket nonsens.
Det går inte "döda" eller "mörda" "ofödda barn". Man kan inte döda något som ännu ej finns.




Citat:
Jag har aldrig hävdat att kvinnlig sexualitet inte skall ha sin plats - vad har Du fått det ifrån? Emellertid behöver både män och kvinnor leva ut sin sexualitet med betydande ansvar, och därtill känna till viktiga skillnader mellan könen. Ansvarslöst sexuellt beteende, oavsett kön, leder till elände och tragedier. Därför är det illa gjort av feminister som Du att systematiskt nedvärdera mäns sexualitet och vara överslätande mot kvinnor.

Du vill införa ett förbud som direktkommer leda till stor sexuell rädsla hos enkom kvinnor.
Du vill att enkom kvinnor ska tvingas leva med en relativt stor risk att drabbas av oönskade barn i sina liv.
Något du inte vill att manlig sexualitet ska behöva drabbas av. Manlig sexuell ansvarslöshet är ju acceptabelt ( boys are boys) och ska inte straffas.... Kvinnlig däremot....

Det är gammal "hederlig" patriarkal misogyni.
Citera
2023-11-07, 10:12
  #754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Precis svenskt 1800-tal var ett samhälle med stora klasskillnader och enormt armod, speciellt hos den grupp som arbetade på div. fabriker, eftersom förhållandena på dessa fabriker var vedervärdigt inhumana och direkt livsfarliga.
Förhållanden som det krävdes rejäla politiska reformer för att få bukt med, eftersom näää att det uppstår ökad rikedom i ett samhälle är på intet sätt en garanti för att resurserna sprids i samhället.

Märkligt nog så skedde det i USA utan en arbetarrörelse.

Min erfarenhet är att det är ekonomiska resurser i ett samhälle som i hög grad avgör sådant som arbetsmiljö, miljöskydd eller trafiksäkerhet. Ett liv blir mer värt i ett rikare samhälle.

Tittar man på arbetsmiljö, miljöskydd och trafiksäkerhet i socialistiska länder (DDR, Sovjet, Kina) så var den mycket sämre än i t ex det kapitalistiska USA. Så din tes att det beror på en ideologisk utveckling tycker jag faller.

Och jo, jag har sett mycket av båda sidor.
Citera
2023-11-07, 13:59
  #755
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Precis svenskt 1800-tal var ett samhälle med stora klasskillnader och enormt armod, speciellt hos den grupp som arbetade på div. fabriker, eftersom förhållandena på dessa fabriker var vedervärdigt inhumana och direkt livsfarliga.
Förhållanden som det krävdes rejäla politiska reformer för att få bukt med, eftersom näää att det uppstår ökad rikedom i ett samhälle är på intet sätt en garanti för att resurserna sprids i samhället.

Fabriker var vid den tiden något nytt, och dels tog det en god stund att ordna dessa så att de blev rimligt humana arbetsplatser (teknikutveckling igen), dels var det ärligen så att för många människor i befolkningsexplosionens Europa att det vara ett dålgit betalt, smutsigt industriarbete eller svältdöden för hela familjen som var de realistiska alternativen. Det fannas inga karriärer som klimatstrateger på kommun som alternativ. Du behöver förstå hur verkligheten såg ut. Man kan önska en massa saker och känna och vilja, men man behöver inte ens värdera utan kan nöja sig med att konstatera verklighetens förhållanden.

Citat:
Vad du än försöker inbilla dig så var det ideologierna liberalismen och socialismen som kämpande för och tillslut även införde allmän och kvinnlig rösträtt.

USA drogs inte i samma grad med de idiotiska begränsande konservativa klassamhälle som Europa drogs med, där fanns alltså möjligheter för större andelar av befolkningen.

Sen glömmer du att USA idag har en REJÄL stadsskuld, som inte Sverige har alls. Det går alltså bättre för svensk ekonomi än för amerikansk just nu.

I Sverige har vi istället en alldeles för hög kommunal skuldsättning och en farligt hög privat skuldsättning framför allt i medelklassens huslån. Om vi värderar respektive ekonomi efter respektive valutas värde, så har SEK klappat igenom totalt sedan ca 2020.

Igen har Du en alldeles för simplistisk syn på historien. Liberalerna ville mycket riktigt ha total allmän rösträtt, men det fanns starka krafter inom socialismen som inte ville ha kvinnlig rösträtt, samtidigt som det fanns de inom högern som ville ha kvinnlig rösträtt, men inte allmän rösträtt för varken män eller kvinnor. Försök inse att världen är en komplex plats.

Citat:
Nej vi har inget "havererat" skolsystem. Ordet "havererat" BETYDER något, tycker du ska läsa in dig på vad det ordet faktiskt står för.
Svenskt skolsystem har problem ja, men de tär alltså inte samma sak som "havererat".
Svenskt rättsystem är heller inte i "upplösning", inte heller är försvaret "nerlagt".

Svenskt skolsystem är havererat i ordets mest genuina mening. Det har varit som en tågkrasch i ultrarapid sedan 1962. Rässsystemet är verkligen i upplösning. Här är något av det senaste i upplösningen: https://www.svd.se/a/4okRMo/unga-kvinnor-infiltrerar-hakten-hjalper-gangen
Det svenska nationella försvaret lades ner år 2000. Hittills har det inte gått att återskapa detsamma, trots försök och avsevärt ökade anslag.

Citat:
Sveriges befolkning är dryga 10 miljoner. Punkt.

Korrekt, men det betyder inte att det finns dryga 10 miljoner svenskar i Sverige.

[quote]jag har sett båda orden användas hos abortmotståndares retoriska ordvrängeri.
Och BÅDA orden är precis lika mycket nonsens.
Det går inte "döda" eller "mörda" "ofödda barn". Man kan inte döda något som ännu ej finns.

Du vet mycket väl att jag aldrig använt ordet "mörda" i dessa sammanhang och att man så klart kan döda även ett ofött människoliv.

Citat:
Du vill införa ett förbud som direktkommer leda till stor sexuell rädsla hos enkom kvinnor.
Du vill att enkom kvinnor ska tvingas leva med en relativt stor risk att drabbas av oönskade barn i sina liv.
Något du inte vill att manlig sexualitet ska behöva drabbas av. Manlig sexuell ansvarslöshet är ju acceptabelt ( boys are boys) och ska inte straffas.... Kvinnlig däremot....

Det är gammal "hederlig" patriarkal misogyni.

Tror Du på allvar att inte män också oroas av att åstadkomma oönskade graviditeter? Tror Du att alla män är ansvarslösa idioter? Vad är det för män Du har umgåtts med? Jag undrar om Du inte behöver välja bättre sällskap.

Jag är fö övertygad om att med en ökad medvetenhet om att det finns sexuella risker, så kommer antalaet oönskade graviditeter att kraftigt minska. Både kvinnor och män kommer att på flera sätt göra mera rätt.
Citera
2023-11-08, 09:47
  #756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Märkligt nog så skedde det i USA utan en arbetarrörelse.

Min erfarenhet är att det är ekonomiska resurser i ett samhälle som i hög grad avgör sådant som arbetsmiljö, miljöskydd eller trafiksäkerhet. Ett liv blir mer värt i ett rikare samhälle.

Tittar man på arbetsmiljö, miljöskydd och trafiksäkerhet i socialistiska länder (DDR, Sovjet, Kina) så var den mycket sämre än i t ex det kapitalistiska USA. Så din tes att det beror på en ideologisk utveckling tycker jag faller.

Och jo, jag har sett mycket av båda sidor.

Arbetarrörelser har även funnits i USA (och finns fortsatt).

Jag pratar inte enkom om saker som arbetskydd m.m. utan om välfärdsstat med fördelningspolitik.

Sedan inse att "socialism" är betydligt bredare än DDR, Kina eller Sovjet, det är även Sverige.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in