Citat:
Ursprungligen postat av
Framforallt
Jag tror en del av problemet har att göra med "skeptikernas" idé om att detta ska behandlas som en vetenskap. Inget annat i deras liv behandlar de på detta sätt (om de inte råkar vara vetenskapsmän och då bara i den specifika nischen de råkar arbeta inom).
Det är kanske inte så konstigt då det inte finns någonting i en människas liv som ens liknar påståendet att vi blir besökta av utomjordingar. Det är ett exceptionellt påstående som gör att vi behöver rita om det vi vet om universum och naturvetenskapen fullständigt. Då krävs också exceptionella belägg.
Citat:
Jag hade varit ok med krav på vetenskaplighet om ufologin erkändes som en vetenskap, men som vi sett så kritiseras och förlöjligas personer som på allvar vill studera ufon och liknande. Det är stämplat som pseudovetenskap som inte ska tas på allvar eller ges några resurser, men samtidigt så gnäller man över bristen på data.
Nåväl, jag inser också problemet när någonting blir för stigmatiserat så till den grad att människor får beröringsskräck till det hela och till och med väljer att förlöjliga de som försöker angripa problemet på ett seriöst sätt. Att förlöjliga är precis lika fel som att blint tro utan att ifrågasätta. Dock så skulle jag ändå vilja säga att det skett något av ett paradigmskifte under de senaste åren där frågan nu kan diskuteras mer öppet och seriöst än tidigare. Jag tror att ett kongressförhör av den typ vi precis såg hade varit helt otänkbart för 10-20 år sedan.
Citat:
Frågan bör hellre behandlas som en juridisk fråga - särskilt som detta ofrånkomligen kommer resultera i en juridisk prövning av Grusch och de företag, organisationer och personer han kan tänkas peka ut - för det är väldigt svårt att gära några upprepade experiment när dessa svarta svanar dyker upp helt oväntat (om det inte stämmer att man kan locka dem med militärövningar). Hellre då att försöka utvärdera vittnesmåls trovärdighet och se till antalet observationer och hur radar och sattelitdata stämmer överens.
Även om frågan hanterats juridiskt så hade ärendet om vetenskapliga belägg för att utomjordingar verkligen besöker oss kommit upp. Det hade i övriga fall varit öppet mål för inblandades advokater då det är ett så exceptionellt påstående. Ingen åklagare eller domstol hade velat ge sig på detta utan ett starkt case med belägg av vetenskaplig art.
Citat:
Sen vill jag också säga att Higgs-boson är på nivå med Ufon. Ingen har sett den eller ens mätt den, det enda man har är en massiv datamängd som sorterats av algoritmer för att upptäcka partiklarna teorierna förutsagt att den kan falla samman till. Och då är den ändå ett steg upp från mörk materia, eller om det var mörk energi, som bara var en hypotes för att förklara underligheter i galaxernas gravitation eller nåt.
Eller jag vet inte. Kanske Higgs-boson är på en lägre nivå än Ufon faktiskt. Med tanke på att partiklar bara sägs vara en användbar fiktion för att förstå kvant-fält (Själv är jag skeptisk till det. Min cyniska gissning är att partikelfysiker bara vill ha kvar sina jobb.)
Bra jämförelse tycker jag. Dock så måste man påpeka att upptäckten när det gäller higgsbosonen genomgick en vetenskaplig process där man sorterat ut och validerat kärndata från gödselstacken på ett sätt som ufo-frågan eller de påståenden som lyftes i kongressen helt enkelt inte har genomgått på motsvarande sätt.
Det finns slutligen ingen anledning att vara otålig eller desperat. Sitt lugnt ner i båten så kommer vi snart att få reda på om det som Grusch säger kan ledas i bevis.