Citat:
Ursprungligen postat av
RiderG69
Jag finner det mycket osannolikt att du på något vis "jobbat mycket" med motorsport, om du inte känner till den internationella och poplära grenen Time Attack. Jobbar man med, och har intresse för, motorsport, så känner man till Time Attack. Det låter snarare som att du inte alls jobbat med motorsport, men någon gång ibland tittar på F1 på TV, därav känner du till Spa och Monza.
Ja du genom sig själv känner man andra....Jag outar mig aldeles för lätt här genom att tala om vad jag har gjort och på vilka banor jag har kört på .
Jag tänker heller inte tala om vad jag tycker om bubblan time attack. Time attack är ju inte ens halva jobbet, det är för sådana som inte orkar köra ett helt race.
Några stora sponsorer ser jag inte på time attack bilarna, det säger allt om den "internationella och populära grenen".....
Att titulera sig racerförare när man håller på med time attack är faktiskt ganska komiskt, ett hån mot de som faktiskt är racerförare ungefär som de som håller på med drifting. Drifting är heller inte en fullt ut accepterad motorsport.
Den där RC som tråden handlar om skall ju tydligen vara en av de bästa i TA och får inte ihop pengar från sponsorer så han får plocka ihop grejer av tvivelaktiga delar då är inte sporten stor eller vidare populär kan jag säga!
Jag tänker inte gå i polemik med dig, du får tro vad du vill, tro på det som gör dig lycklig jag vet vad jag talar om.
Ett tillägg den åldern som både RC och JG har är på tok för gammal för att prestera och titulera sig racerförare, då måste man ha varit en bra formelbilsförare i sin ungdom.