Citat:
Ursprungligen postat av
peterZiipen
Tydligen så är det ett tillfälligt avbrott på sjuksköterskeprogrammet i Linköping då 85% inte klarade tentan. Och hälften är spärrade
från fortsatta studier och måste ta uppehåll i väntan på det fjärde tentamenstillfället i januari, med bland annat förlorade studiemedel som följd.
Vad är det som försiggår? Inkompetenta lärare? Usla elever? För svårt prov? Eller en mix? Vad är det för folk som på sjuksköterskeprogrammet i Linköping?
Studenterna verkar främst skylla på rättningen av tentan:
Länk till artikeln:
https://www.vardfokus.se/nyheter/til...D97GyvvytGGcto
Detta är ännu ett steg i dekadensen som sköljer över samhället. Ser detta både på arbetsmarknaden och i akademin. På jobb så satser företag på HR-kärringar och aktivt motarberatar kompetenta arbetare som gör grovjobbet, därför slutar bland annat kompetenta lärare, poliser och sjuksköterskor och ersätts med vikarier, ofta unga, invandrare och lågintelligenta. Titta bara på lärarprogrammet på högskolan, enklaste programmet att komma in på. Du behöver bara godkänt i svenska, engelska och matematik på gymnasiet, resten av ämnena kan du vara underkänd i och ändå få en plats på lärarprogrammet. Så ser det ut överallt.
HR-kärringar motarbetar kompetent personal med "jämställdhet- och värdegrundsarbete" + massa meningslöst administrativt arbete --> kompetent personal säger upp sig --> personalbrist --> politiker sänker krav och behörighet på yrkesprogram --> lågbegåvande människor söker --> lågbegåvade människor blir poliser, sjuksköterskor och lärare --> fler kompetenta människor säger upp sig --> ond cirkel av dekadens.
Det är inte alls förvånade att 85% misslyckas på sin tenta, eftersom dessa människor inte ska gå på högskola/universitet. De ska städa toaletter och steka hamburgare på McDonalds. Men vet ni vad politikerna kommer att göra? Jo, sänka kraven ännu mer så dessa lågintelligenta människor klarar tentorna (om man nu kan kalla de för tentor längre?). Det i sin tur kommer leda till att extremt lågintelligenta människor nu besitter samhällsviktiga yrken såsom polis, sjuksköterskor och lärare.
Men visst, fortsätt på samma spår. Sänk kraven ytterligare på polisutbildningen! Vi behöver ju fler poliser! Haha.