Citat:
Ursprungligen postat av
Spakur
Nej, SD är inte dömda på förhand. Trollfabrikerna och falskspelandet med Riks visar bara deras rätta ansikte.
Men om man som sveriges nästa största parti, och största parti i regeringsunderlaget har en mediakanal som sprider deras propaganda är det oerhört suspekt att dom vill dölja att dom är huvudfinansiär och att dom jobbar i samma lokaler samt att Riks uppenbarligen går runt med SD-kepsar etc.
Och om det skulle ligga SD-kepsar och annat SD-positivt material framme, när MSM kommer på besök, så säger MSM, du och likasinnade att det visar, att SD styr Riks.
Riks startades av SD och såldes sedan med argumentet, att partier inte skulle äga en media kanal. Såvitt jag vet, så har Riks aldrig dolt att kanalen fortfarande får huvuddelen av sina inkomster från SD.
Personligen var jag rätt skeptisk till försäljningen av Riks.
Så länge som Riks inte byter inriktning och blir en vänsterkanal, så kommer du och likasinnade att betrakta Riks existens som ett "oerhört suspekt" "falskspelande".