Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Ja, det var en klar överdrift, det erkänner jag. Bra att du rättade mig! Du har säkert rätt om att tillväxten styr, men jag tror också att kronan är "räntekänslig" (eller vad man ska kalla det) eftersom den är en liten valuta skvalpandes på ett stort valutahav, om det nu säger något.
Kronan anses gravt undervärderad. I DI intervjun nyligen med Borgaren så nämner han en investmentbank som räknat ut att en rimligt dollarkurs vore 7 kr.
Men marknaden gör den värdering den gör. Och den har sina skäl för det.
De som vill se en högre valutakurs (vad nu det skall vara bra för) får ju ordna fram starkare tillväxt i Sverige. Och det innebär av-socialisering av ekonomin. Men så länge vänsterpartierna V+SD+S har en majoritet av Riksdagen så lär inte det ske. Och därmed så får vi ingen högre valutakurs.
I grunden är det inte svårare än så.
Marknadsaktörerna kan också räkna mandat i Riksdagen. Och det är bara de som är kompetenta att göra rätt beslut som överlever som marknadsaktörer.