Citat:
Ursprungligen postat av
Christopher.
Golvet för obildad arbetskraft inom vården ligger där ca 120-130 kronor i ingångslön, nu sommartid med bonusar.
Det är betydligt skonsammare att jobba på ett äldreboende än i restaurang samt överlag bättre arbetsmiljö. Att springa omkring som servis på en full restaurang är inte glamour.
Fulla människor som tjafsar, tafsar och är allmänt vulgära - 12 timmar i rad släpande på ölbackar, torka spya och nedbajsade toaletter. De förtjänar varenda krona.
Sällan bonusar för vanlig timpersonal eller sommararbete.
Vet inte vad det skiljer mot delade turer inom hemtjänsten, extra pass för att täcka upp, torka spyor och torka folk i röven, lyfta överviktiga människor och deras rättigheter i sjukhussängen, vända var tredje timme för liggsår osv….
Restaurangpersonal kan ha lägre lön för vad de gör om det ska ställas i kontrast till andra yrken, en nyexad polis efter tre års studier har 30kr mer i timmen jämfört med servitrisen som tar mot beställningar och bär ut mat. Du förklarar ytterligheter inom sunkiga hak och krogar. Det är knappast så det är på Jureskogs AGs.
Jobbar du själv inom restaurang eller har anhöriga?