Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Ja, det är sällsynt att män vill abort, eftersom det föds betydligt fler barn/år i Sverige än vad det sker aborter.
Tråden handlar om abort, det vi vet är att ca 25% av alla kända gravditeter slutar i abort årligen, vi vet även att bland dessa 25% (ca 36`000st) där kvinnan gjort abort så uppger hon i ca 10% av fallen (dvs vid ca 3`600st/år) som ett av flera skäl att hennes partnern vill att hon gör abort. så självklart vill män bli fäder i stor utsträckning.
som kuriosa så kan jag tillägga att det föds fler barn årligen till ensamstående mammor än som går åt av som konsekvens av skärppappor som önskar abort (4500+/årligen)
Citat:
Men bland de 38000 aborter som sker i Sverige/år så är det med stor sannolikhet väldigt vanligt att just dessa män som gjort de kvinnor som gör abort, vill abort. Dessa män vill med stor sannolikhet inte ha barn/inte ha barn med kvinnan de gjort gravid. Och vill därmed abort.
Enligt den som tagit beslutet så är det så vid ca 10% av aborterna så är det ett av skälen. dvs att partnern önskar abort.
Citat:
Gravida kvinnor är som sagt hormonellt betingade att vilja ha avkomman, även om det är fel tid etc.
Vissa kvinnor absolut, men inte var 4 havande svensk kvinna nej.
Citat:
Så om mannen som gjort henne gravid vill ha barn med henne och ser till att trygga henne i det hon behöver tryggas i för att välja att fortlöpa graviditet och föda barn,
Hat du en källa på det, eller bara ditt resonemang, för vi vet ju att det är sant i 10% (dvs ca 3`600 av aborterna årligen) men inte för abort som fenomen (även om nu fenomenet är enormt stort i sverige i jmf med andra länder (undantaget kanske kina, vissa år)
Citat:
så lär hon med stor sannolikhet välja att föda barn.
Det är säkert sant i danmark, norge, finland, poland, usa mfl osv , men du får ta i beaktande att det sker långt färre aborter i de länderna än i sverige.
Citat:
Med stor sannolikhet vill dessa män inte det. Och då väljer kvinnan abort.
10% är en väldigt liten del, och de bygger naturligtvis på att kvinna endå önskar abort, även om det naturligtvis delvis kan förklara varför en svensk kvinna skulle känna sig otrygg, när pappan delar hennes osäkerhet och de önskar livet ur sitt barn.
Naturligtvis löser man detta problem genom att som i tex usa (troligtvis) eller Poland begränsa känslommäsiga bekvämlighetsaborter.