Citat:
Ursprungligen postat av
Spugge
Helt klart skjuter bägge sidor men det är inte helt lätt att få klart för sig hur fördelningen ser ut. För viss eld rapporteras riktning varav det går att dra tämligen säker slutsats. Oftast står dock bara explosion. Noterar man exakt var explosionen sker kan man gissa att andra sidan skjutit. Hör man bara en explosion nära fronten är det svårare.
Det skulle vara tidsödande att gå igenom en stor mängd av dessa och försöka göra en bedömning av hur fördelningen ungefär ser ut.
Andra typer av violations har till majoritet begåtts av separatisterna när jag läst rapporter men det har varit ganska sporadiskt så ytterst osäkert.
Kanske har någon redan gjort en analys av detta?
Har inte sett Pentagon komma med något konkret uttalande om den nuvarande situationen.
Gissningsvis för att man känner till viss beskjutning från ukrainsk sida, då är det bättre att låta medierna själva spekulera eftersom de håller sig inom åsiktskorridoren.
Oavsett är det ju uppenbart att seperatisterna trappat upp det hela på Kremls kommando.