Citat:
Ursprungligen postat av
CyberVillain
Var ett helt annat samhälle. Det är bara jämföra den totala brottsligheten då och nu för att se det. Samt på den tiden bar man inte vapnet med sig. Man hade det för jakt och sport. Precis som idag är lagligt i Sverige.
Du menar att Österrike och Schweiz 1990 och 2000 var helt annorlunda samhällen? Eller att dagens Tjeckien är helt annorlunda? Och jo, svenskar förr i tiden bar pistoler, det var därför staten införde licenser till att börja med.
Och du menar att det är helt OK att kriminella apor springer runt med pistoler för att de
för det mesta skjuter varandra, men att det vore fel att hederliga människor skulle kunna skjuta tillbaka i de fall där de faktiskt
inte begränsar sig till att ge sig på varandra? Det kan inte bli mycket mer orwellianskt än så: "Det gör inget att yrkeskriminella bryter mot lagen, så länge vanligtvis hederliga människor följer den".