Citat:
Ursprungligen postat av
horse
Någon som vet insättningsavgifterna på FS4 och Catharsis?
Som exempel, säg att vi skickar 1000kr från en wallet typ Cake, hur mycket landar på kontot?
Finns inga "insättningsavgifter" på varken flugsvamp eller Catharsis.
Det du betalar för är vad som heter en "transaktionsavgift".
Olika crypto har olika kostnader för att göra en överföring - inte bara till en darknet market, utan bara generellt. Skulle du föra över crypto mellan 2 olika plånböker som är dina egna så skulle det kosta pengar.
Det är detta vad "miners" livnär sig på, alltså det som gör att dom får pengar av att mine:a (bland annat).
Bitcoin (BTC) är svindyrt, vilket är varför det är så dyrt att göra en överföring med BTC, om du inte justerar priset själv (vilket snabbar på/saktar ner din transaktion, beroende på om du betalar mer eller mindre).
Monero (XMR) är väldigt billigt att göra transaktioner med, samt säkrare än BTC. Flugsvamp och Catharsis stödjer båda.
Catharsis stödjer även Litecoin (LTC). LTC är också billiga att göra transaktioner med, men inte lika säkert som XMR.
XMR är svårare att få tag på (inom EU). Ett av de lättaste sätten att få tag på XMR är genom att köpa LTC och växla till XMR via exempelvis Trocador eller ChangeNOW. Cakewallet kan växla automatiskt, om du använder den.
Och för att svara på din direkta fråga, kanske runt 50kr kostar det att föra över XMR eller LTC till Catharsis om du använder dessa.
För att vara ärlig så vet jag inte det exakta priset, men när jag växlat LTC till XMR (Alltså fått göra flera transaktioner innan mina crypto slutligen kommit fram hos valfri DNM), och sedan fört över så har det gått på ca 60kr, men om du enbart för över LTC (som är lätt att få tag på) direkt till Catharsis så tror jag inte det är särskilt dyrt. 50kr kanske till och med är en överdriven summa.