Citat:
Ursprungligen postat av
jewclaw
Sluta skräm upp folk och berätta istället om misstagen du gjorde, så kanske du hjälper någon!
Vadå effekt..
Själv skulle jag hävda att den nya postlagen inte alls har någon effekt, iallafall ingen värd att nämna..
Aldrig haft problem gällande beslag och dyl på flera år, men samtidigt så väntar inte jag 5 paket i veckan med 100-slängar från 5 olika vendors. De som gör på det viset får fan skylla sig själv, nästan så jag hoppas ni åker dit.. 1 paket i månaden är rimligt.
"ArgViking".. Kanske finns en bakomliggande orsak till varför du är arg

Jag tycker inte att några misstag gjorts mer än att lita på när någon säger ”bra stealth” och liknande. Det är uplenbarligen en lögn i vissa fall.
Med effekt menar jag att denna nya lag om att brevbärare/personal får lov att beslagta brev är en effekt att lagen är riktig och att polismyndigheter lägger resurser på detta, vilket inte gjordes i närheten av förr då denna lag inte fanns så att säga att man beställt 100 tals gånger förr och allt gick bra är helt orelevant här och nu.
Skräms gör jag inte utan kort och konsist berättade jag en upplevelse jag hade. En sk husis är inte som på film där en drös med poliser svärmar någon och sparkar in dörren, skulle vilja se någon försöka det :P utan det är snarare ganska odramatiskt om man själv inte krånglar till det för en själv och andra. Visst det var aningens olustigt när frågvisa poliser kommandes i en svensson kombi bil promt vill in i ens hem med skitiga skor leta igenom allt medans en håller koll på dig och småpratar/ställer frågor, till och med lite nervöst. Men är man någorlunda smart så är man tyst och låter det gå vidare tills dom är färdiga. Finns ändå inget att hitta i ens hem ändå right?.
Ned på stationen där dom spelar lite tuffa och tvingar en till saker som ingen lag stöder, villet man bör ha koll på, sen några timmar senare säger dom något i stil med tack i hej vi återkommer. Var denna beskrivning bättre? Har någon frågor eller vill dela med sig av kanske sin egen upplevelse så går det bra att pma. Ursäkta långa texten.