Citat:
Ursprungligen postat av
friedrichth
Tack för bra info! Hade lite btc liggandes på coinbase sedan ett par år, är det 'safe' att skicka dom till cake wallet -> växla till xmr i cakewallet -> skicka xmr till archetyp?
Funderar också på detta med att handla över gränser, bodde tidigare i sverige och har bara köpt från vendors inrikes, bor nu i ett annat eu-land och undrar hur mycket risk man tar när försändelsen måste passera 1-2 länder innan det är framme (exempelvis sverige -> tyskland)?
Monero går inte att spåra. Så fort du växlat så kan du sluta oroa dig.
Dock räcker det egentligen med att bara göra följande:
Köp bitcoin -> SKICKA TILL PRIVAT PLÅNBOK -> Skicka till marknaden (nu pratar jag om marknader som använder bitcoin, och bitcoin kan spåras).
Så fort du skickat till en privat plånbok så är det lugnt egentligen. Om du inte gör det så är det värsta som händer att du blir bannad från den exchange du handlar från (BTCX, safello, kraken, etc).
Köper du för personligt bruk så är chansen ännu mindre att du åker fast.
Tar polisen din försändelse så nekar du bara. Som med allt så ska man ALDRIG prata med polisen eller erkänna något. Dom vill ta fast dig, och kommer använda allt dom har mot dig, inklusive saker du sagt, så man ska bara neka, och inte prata med dom något mer. Köper du mindre mängder så kommer eventuella mål mot dig läggas ner direkt så länge du inte erkänner något då det inte går att bevisa något.
Angående att köpa från utlandet är inget jag direkt kan prata om.
Jag har gjort det med, men då bodde jag också utomlands, men jag hade möjligheten att ange ett fake namn på försändelserna (Haha, minns till och med namnet: "Jerry Byrne").
Bodde i ett sunkigt hus då, där det inte fanns en brevlåda, istället samlades samtliga hyresgästers försändelser i en skolåda vid den gigantiska ytterdörren, så det var bara kolla efter breven som det stod Jerry Byrne på så visste jag att det var mitt knark.
Det bästa är att fortsätta köpa inrikes.
Archetyp är en internationell marknad. Med lite tur så finns det en inrikes-säljare på Archetyp.
Du kan sortera marknaden på vilket land försändelsen skickas FRÅN samt vilket land försändelserna kan skickas TILL.
Så bor du t.ex. i Tyskland, välj att du vill köpa från någon som skickar FRÅN Tyskland.
Citat:
Ursprungligen postat av
Andyiii
Okej tack för detaljerna, är sugen på att testa detta och se vad som händer med en liten order till att börja med. Funkar det låter det ju som en suverän och smidig plan ist för träffas på stan.
Kan jag pma dig om jag stöter på problem ?
Tänkte såfall sitta vid datorn senare ikväll eller imorgon
Går tyvärr inte. Jag har för få inlägg.
Skriv här i tråden istället. Jag kollar den i princip varje dag.
EDIT:
För att lugna nerverna på er som inte handlat från darknet tidigare men funderar på det, Jag la min 7:e order för denna månad igår.
Då köper jag dessutom från olika säljare samtidigt, det vill säga, jag får flera brev/paket i brevlådan.
Jag har alltså gjort 6 separata köp denna månad vid olika tillfällen, och samtliga har kommit fram. Förväntar mig ordern som lades igår till nästa vecka (den 7:e ordern alltså).
Samtliga från Archetyp.