Citat:
Ursprungligen postat av
DerRoteBaron
Nu är det ju så att de bara uttalat att de vill införa vaxxpass, exakt hur dessa kommer att fungera vet vi inte än. Mig veterligen finns det inget annat land där injicering är det enda alternativet utan undantag, så att Sverige skulle bli det första förefaller inte särskilt troligt. Att de sedan undviker att nämna någonting annat än injicering är sin sak, de vill inte att folk ska tro att det finns några alternativ för att så många som möjligt ska springa och ta sprutan innan de tillkännager vad som faktiskt gäller.
Jag skulle tro att negativt provsvar och antikroppar från genomgången infektion kommer accepteras, åtminstone i någon mån, men om de skulle sagt det redan nu hade färre sprungit och injicerat sig själva i panik.
"Endast vaccinationsbevis kommer att godtas, det vill säga vaccinationsdelen i EU:s digitala covidbevis, vilket innebär att man måste vara vaccinerad."
Direkt från regeringshemsidan, så verkat tydligt de e vägen dom går, sen kan man hoppas som du säger det är för att få en första skära att vaccinera sig indirekt under tvång så och att de sedan lättar men, ah sinnessjukt