Citat:
Ursprungligen postat av
Skalpellen
Ju mindre finesser en bil har desto billigare och pålitligare blir den. Jag kan tänka mig att Toyota satsat på en minimalistisk approach. Vem behöver elrutor när man på vanligt vis kan rulla ner fönsterna. Folk är inte invalider.
Den lilla besparing man tjänar in på elrutor,knappar som skjuter sätet/stolen fram osv är helt försumbar. Det handlar om maximalt några minuters arbete per år. Det blir en skyhög timpeng.
Inte ens i fall där folk är miljardärer är det försvarbart. Endast om man sitter som Stephen Hawking typ och inte kan röra en fena.
Ser inte det som något bra exempel, den nivån av utrustning, eller "finesser" om man kallar det så, lär finnas även på alla nya Toyota. Dessutom är manuella fönsterhissar nog så ofta föremål för defekter, dessa kan misshandlas av någon som skall "bryta ned" ett fastfruset fönster exempelvis, elmotorn, stannar vid för hög belastning. Hur många äldre bilar har du inte sett där åtminstone förarsidans ruta fixerats med en mejsel?