Citat:
Ursprungligen postat av Roger Persson
Vad gäller doneringsmöjligheten så kan jag förstå varför man inte vill införa den. Man vill helt enkelt inte hamna i tacksamhetsskuld till någon. Om en användare donerar en stor summa pengar varje månad men ändå kontinuerligt bryter mot reglerna, ska man då undervika att varna/banna denne användare eftersom han varje månad skänker pengar till FB? Om man istället väljer att banna användaren och denne i ilskan vill ha tillbaka pengar som han anser sig inte ha utnyttjat i och med sin banning, ska man då återbetala pengarna till honom? Om inte, kan det bli polissak av det hela ifall den förorättade och förbannade f.d. användaren bestämmer sig för att hämnas och anmäler FB för stöld??
Doneringsförfarande är inte ett bra sätt att skaffa pengar om man inte är beredd att sätta sig i knät på donatorn samtidigt.
// Roger P.
Donerar man pengar till någon/något gör man det av egen fri vilja, och man kan inte förvänta sig att få något tillbaka.
Man hamnar inte i tacksamhetsskuld till någon för att denne donerat, möjligen att man sekulariserar användare genom att utmärka dem på något vis.
Donerar man pengar till FB gör man det för att man vill att FB skall fortsätta vara som det är. I det paketet ingår ju givetvis att man även följer reglerna. Gillar man inte reglerna så spenderar man inte tid här. Blir man således bannad kan man inte göra något åt det, eftersom man har underlåtit att följa dessa regler som man genom donering implicit har accepterat hårdade än vad man gjorde vid registrering.
Och polissak kan det troligen aldrig bli av en donation, pga dess natur. Tror, och hoppas, jag. Donerar jag pengar till något förväntar jag mig ingenting tillbaka (vilket man heller inte skall göra), men jag hoppas att pengarna kommer deit de ska. Gör de inte dit, slutar jag donera. Simple.