Citat:
Ursprungligen postat av
vanartad
Personligen ser jag inte vad Bulletin kan tillföra som inte Weekendavisen redan utför.
Jag såg verkligen fram emot Bulletins sjösättning: "Äntligen en Svensk tidning som det kan finns anledning att citera utan att för den skull behöva skämmas över källan".
Som det ser ut nu utgör Bulletin endast av ett slags 'allstar' av den svenska förment borgerliga tyckar-eliten, som jag förvisso verkligen gillar att läsa, men var är de grävande reportagen? De sk nyheterna i Bulletin utgörs närmast uteslutande av korta notiser från TT.
Hur i hela friden kunde de missat att släppa en grävbomb i samband med debuten?
Det fullkomligt vimlar av gravade hundar som svensk media beslutat att inte rota i: Hur sjönk Estonia; Svenskar i Stasi-arkiven; Persson regeringen under Tsunami-fiaskot; Löfven regeringen under FHM-fiaskot; Alla regeringars säkerhetsfiasko; allt från släppa in "återvändande krigare" från Syrien till Ygemanns kartotek av säkerhets-fiasko (läs outsourcing till Serbien).
Just vem ur Bulletins tyckar-elit är det tänkt skall en för laget med 'trista' (läs icke-glamorösa) gräv framför en dator under flera månader?
Just vem kommer vilja betala 100kr per månad för att få sina åsikter bekräftade varje dag?
Personligen vill jag ha lite mer för mina pengar och när Weekendavisen kostar 1500DKR, tror jag att Bulletin kommer få det svårt att locka över läsare från en betydligt mer mogen och därmed bättre(?) produkt, i synnerhet när en prenumeration för de olika alternativen ligger på ungefär samma prisnivå.
Bulletin består av ledarskribenter och krönikörer, antalet journalister i egentlig mening är några få.
Bulletin är Kvartal 2.0, det kommer inte bli några stora gräv eller avslöjanden. Det kommer tyckas om friskolor, att barnrånare måste få fängelse, bromsa islamiseringstakten något, sänk inkomstskatterna, ta igen de sänkningarna genom drakoniska miljöskatter etc.
Det är bara dummoderater som tror att Bulletin kommer bli något annat än en liberal svajballesajt.
Några lösningar på eller krav på att stoppa samhällskollapsen och Sveriges undergång som i-land kommer inte, bara nedbromsad hastighet på vansinnet.