2020-08-28, 08:16
  #49
Medlem
browneyes avatar
Vad jag tror att många missar i den här tråden är det faktum att Telia som ägare till routern har skyldighet att se till att denna kasseras på ett sätt som inte innebär en miljöfara, exempelvis att kunden slänger den i hushållssoporna. Beloppet på 1200 kronor är nog bara till för att motivera kunden att skicka in routern för destruktion.
Citera
2020-08-28, 08:24
  #50
Medlem
Farbror Fazers avatar
De gör alltid så eftersom man "lånar" den. Om du kan hitta någon av de modeller som Telia haft så kan du gå lämna in den i en butik så de noterar det, förpackningen behövs absolut inte.

Om du känner folk som har Telia, kolla om de har en trasig eller något liknande efter ett byte hemma och ta den.
Citera
2020-08-28, 09:45
  #51
Medlem
Jag har själv råkat ut för något liknande med Telenor. I mitt fall handlar det om att returfraktsedelen aldrig kommer fram till min postadress. Har varit i kontakt med Telenor tre gånger och de påstår att de ska skicka en returfraktsedel var gång men det händer inte. Känns inte som det är mitt jobb att sitta i telefonkö och påminna Telenor om saken. Har bestridit fakturan och även hänvisat till mitt bestridande när inkassobolaget hört av sig. Konstigt nog kommer både faktura och inkassokrav fram men ingen returfraktsedel.

I sista svaret skrev jag att de får se till att Telenor säkerställer att en returfraktsedel kommer fram, alt. hämtar routern själva eller vänder sig till Kronofogden. Jag har inget intresse av en gammal router.

Har inte hört något från Telenor sen dess och inkassobolaget har lagt ner ärendet.
__________________
Senast redigerad av ChuckyCheese 2020-08-28 kl. 09:58. Anledning: Korrigering
Citera
2020-08-28, 09:53
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Juristen08
Jag skickade tillbaka min router men de drog 500 spänn ändå via autogirot. Då var jag ju mindre glad när jag ringde till dem.

Det finns ju regler om "oskäliga avtalsvillkor" som automatiskt blir ogiltiga om det gäller konsumentförhållande. Så avtalet gäller inte alltid. Telia skulle exempelvis inte kunna kräva 12 000 kr av dig. Även om det stod så i avtalet. Det är uppenbart oskäligt.

Huruvida det är "oskäligt" att begära 1200 kr för en gammal router i detta fall kan jag inte bedöma. Det låter ju lite saftigt. De lär väl motivera med hanteringskostnader och dylikt.

ARN ger ingen rådgivning. Beloppet är tillräckligt stort för att de skall ta upp ditt fall. Du måste dock ha uttömt alla möjligheter till lösning med Telia först.


Samma sak hände för mig men med viasat, fick en räkning trots att jag skickat tillbaka grejerna.
Jag hade dock sparat kvittot på returen, så de strök den räkningen. Verkar som dessa bolag har satt i system att kräva tillbaka sina saker för att de skall kunna depetera en extra "Uppsägnings avgift".
Citera
2020-08-28, 09:58
  #53
Medlem
IgnoranceIsBlisss avatar
Trams. Betala inget. Telia har ingen koll. ISPer skickar generellt bluffakturor som de hoppas att abonnenter betalar.

Utrustningen är avskriven för längesedan. De kommer inte veta om du skickat den eller inte, den slängs när de får tillbaka den.

Säg till Telia att du skickat den.

Telenor försökte få mig att betala en avgift när vi "tecknade" avtal trots att det är gruppavtal. Dessa mafiaföretag har tagit det i system, jag skickade ett mail och beskrev situationen och de makulerade fakturan direkt för att det inte står någonstans om en sån avgift.

De brukar inte ens fråga om utrustning som de ställer ut till företag för 20'000kr då det redan betalat sig under tiden man betalat för tjänsten.
__________________
Senast redigerad av IgnoranceIsBliss 2020-08-28 kl. 10:03.
Citera
2020-08-28, 10:09
  #54
Medlem
Ozmeisters avatar
Fan, har en sådan tickande bomb. Slängde en router som det senare kom fram skulle returneras...

Fick ett brev där de bad mig skicka in routern för ett par år sedan, sen har det inte hänt något. Minns inte vilket bolag det var men kan tänka mig att de väntar ut en saftig straffavgift under tiden...
Citera
2020-08-28, 10:09
  #55
Medlem
Pekka-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FrozenFear
Jag sa upp mitt abonnemang med bredband ifrån Com hem nu innan sommaren, frågade ifall dom skulle ha tillbaka routern jag fick när jag startade abonnemanget och fick nej som svar.

En vecka efter dom stängt av internet kommer en fraktsedel där dom krävde tillbaka routern....

Konstigt hos comhem så var det bara för mig att kasta routern, när jag avslutade hos dom förra året.

Gällande ADSL så har du ett avtal på att du hyrt modemet, ring till deras kundservice och berätta situationen, eller så ljuger du o säger att den är skickad och att posten slarvat bort den isåfall. Det kommer aldrig bry sig om det där. Ett enkelt sätt för internetleverantörer att lura folk på ytterligare pengar bara.
Citera
2020-08-28, 11:21
  #56
Medlem
filmfreaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullvaden1989
Är det någon som vet varför bolagen gör såhär. Säljer de vidare till 3rd world countries I Afrika?
Tjänar de en hacka på detta?
Var likadant för mig med bredbandsbolaget. Den nya är sämre än min gamla, sämre connection i de olika rummen.
Lagkrav på återvinning och Ja de tjänar pengar på detta vilket även är tänkt att gynna såväl kunder som miljön.

Du kan läsa om det under rubriken "Allt som skeppas ut ska tillbaka", sidan 11 i tidningen Tempo:
https://issuu.com/postnord.com/docs/tem1-20_sv/10.

Om jag inte helt missminner finns det ett vite eller avgift för utrustning som inte återtas, så även om fakturan är att se som en uppmaning att skicka tillbaka utrustningen så är det även ett sätt att täcka kostnaden som uppstår ifall den inte returneras. Att TS får fakturan efter tio år beror så fall på att routern nått "end of life".

TS måste kolla avtalet, framgår det att det ska betalas är det lämpligt att göra det, är det otydligt så bestrid.

Fråga: Har inte varje router ett serienummer som identifierar dem - om nu TS skickar in en annan ...
Citera
2020-08-28, 12:32
  #57
Medlem
Rysk-Bots avatar
De vill bara kunna debitera folk för de är medvetna om att folk slänger dessa. Lätta pengar. Det är ett vinstdrivande företag ändå. De har givetvis ingen användning för en 10 år gammal utdaterad router.
Citera
2020-08-28, 12:45
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TonyFlygare
Ring dem och förklara att routern var tio år gammal och att du därför slängde den. Om de tjafsar så kan du be att få prata med närmsta chef. Om det ändå blir tjafs så säg att du kommer att kontakta Aftonbladet och Expressen. Om det ändå blir tjafs, bestrid fakturan. Om det ändå blir tjafs, skjut dig själv i huvudet för att du valt att bo i Sverige.

Du har uppenbarligen inte försökt att få tala med närmaste chef i kontakt med Telia. Det har däremot jag gjort vid flera tillfällen. För 10 år sedan kunde man lyckas få den kontakten. Idag är det omöjligt. Vad gäller routern så är det väl självklart att TS skall betala vad Telia begär. Hen har ju ingått ett låneavtal och är ersättningsskyldig om routern är bortkastad.
__________________
Senast redigerad av kaReri182 2020-08-28 kl. 12:48.
Citera
2020-08-28, 13:24
  #59
Medlem
TonyFlygares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaReri182
Du har uppenbarligen inte försökt att få tala med närmaste chef i kontakt med Telia. Det har däremot jag gjort vid flera tillfällen. För 10 år sedan kunde man lyckas få den kontakten. Idag är det omöjligt. Vad gäller routern så är det väl självklart att TS skall betala vad Telia begär. Hen har ju ingått ett låneavtal och är ersättningsskyldig om routern är bortkastad.
Du låter som en paragrafryttare. Om man bara får tag på någon som sitter på en pinne högre än direkt kundkontakt i hierarkin och får förklara situationen så kommer de att stryka "skulden" omedelbart, för de vet själva om att de bara hade behövt slänga routern på tippen alldeles oavsett. Jag har själv haft detta samtal över telefon, visserligen med ComHem, inte Telia.
Citera
2020-08-28, 13:25
  #60
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av spoonmaster
Hej

Jag sade upp mitt ADSL hos Telia och slängde efter en månad routern. Sedan fick jag ett brev där Telia kräver att jag returnerar routern eller så kommer jag få betala 1200:- för en 10 år gammal router....

Jag förstår att Telia har rätt att kräva tillbaka en router de lånat ut men deras ersättningskrav på 1200:- finner jag helt absurt, de kräver dessutom originalförpackning! Jag har googlat lite och för två år sedan var deras ersättningskrav 400:- ! Så det känns rätt uppenbart att detta är något Telia insett de kan tjäna pengar på.. Jäkligt fult och jag förstår om folk tvivlar men det är så här det är tyvärr.

Vad har jag för möjligheter?

1) Har du koll på vad det är för modell du slängde?
2) Står det på retursedeln vilken modell det är?
3) Om inte, ring och fråga vilken modell det är du ska skicka tillbaka. Du har ju en stor hög med gammalt elektronikskrot, däribland flera routrar, på vinden och nu undrar du vilken du ska skicka tillbaka.
4) De har eventuellt inte detta uppskrivet. Men återkom efter att ha gjort detta. Har du tur så stryker de ärendet direkt. Har du otur så har de koll på den här tråden

Men i vilket fall, återkom med antingen modellen, eller deras svar, i tråden. Om du inte kan svara på någon fråga de ställer, spela dum.

Edit: om de inte vet, fråga vad modellerna BRUKAR heta. Och kom ihåg att du inte har möjlighet att gå upp till vinden och kolla just precis under samtalet för du lagar mat på spisen. Och om de säger "det står här uppskrivet att du har slängt den" så har du precis kommit på att den KAN finnas kvar, i den där högen på vinden.

Edit 2: Om de VET vilken modell de vill ha tillbaka, fråga om de har något serienummer på den "om du skulle råka ha flera likadana, jag har rensat efter min mamma också och hon hade också Telia förut". Avsikten är förstås att undersöka om du kan skicka tillbaka något annat.
__________________
Senast redigerad av bergsturk 2020-08-28 kl. 13:57.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in