Citat:
Ursprungligen postat av
Generalandersson
Om det är en sak som iaf är 100 procent säkert när det gäller Klopp, så är det att han alltid har svårt mot kompakta och mer defensiva lag, tror inte Klopp hade uppnåt samma succe i Italien som har gjort i Bundesliga och i PL.
Man såg tydligt under tiden i Dortmund och nu i Liverpool att Klopp har svårt för att bryta ner defensivt spelande lag.
Förstår din poäng och håller dels med dig, men alla lag spelar defensivt mot oss ? förra året när vi vann ligan så parkerade alla bussen.
I dortmund och i början på sin liverpoolkarriär så hade han svårt med det, men sedan gjorde han om lite inför 17/18 säsongen och helt plötsligt hade vi inte alls lika svårt med djupt sittandes lag, sedan kommer det ske smällar då och då som exempelvis igår på Anfield, som jag inte alls tror hade skett under en vanlig säsong med fullsatt Anfield, men det är bara köra på för oss nu.
Säger som Klopp, är jätteglad att ingen skadade sig igår, att man får gå iväg från en match och vara nöjd med det visar ju på hur löjlig denna säsong har blivit nu.