Jag snubblade på DMT när jag var i USA. Jag har tagit ett flertal olika svampar och typer av LSD tidigare i mitt liv (har dock inte använt psykadeliska droger regelbundet på något sätt) men det här var inte likt nånting annat! Den sorten jag rökte var från 2 olika plantor, vet tyvärr inte vilka, men det kan utvinnas på olika sätt, t.e.x. en del gift grodor. "oljan" var blandad med oregano och innehöll ca 40-60mg och fyllde en glaspipa ungefär. Jag blev ombed att röka första hiten och sen direkt efter ta en hit till som är större och hålla inne det i 4 sekunder ungefär. Vid det här laget känns det som man nog inte ska ta en hit till för allting omkring dig blir rejält underligt, men dom sa att det var viktigt att ta sista för full effekt. Den sista hiten skulle tömma hela pipen och sen hålla inne det så länge man kunde. Så länge man kunde är ju relativt, om ni förstår vad jag menar ;). Kanske inte. Jag var sedan ombed att lägga mig ner och blunda.
Vad jag sedan upplevde var nåt helt sanslöst. Jag är ingen spirituell människa, tror inte på gud eller är speciellt intresserad av universum och kosmos, men min trip fick mig att börja undra. miljontals färger och former. Jag såg varelser som log åt mig som såg ut som dom var gjorde i lera, och dörrar öppnades till nya rum. Och när det tog slut efter ungefär 10 minuter var allting helt normalt igen. Ungefär som att vakna ur en dröm (DMT produceras i drömmar naturligt av hjärnan). Det första jag sa var: "What the fuck WAS that!" Kan nog inte beskriva det bättre än så..
Försök att förklara en svamp trip till någon som inte tagit det. Ganska svårt eller hur? DMT är helt omöjligt att förklara... Utan att låta som ett riktigt flum. För det är som en annan dimension. Det var t.o.m. Svårt att beskriva vad jag sett direkt efter trippen. Precis som det är svårt att förklara en dröm när man vaknar på morgonen. Allt var osammanhängande men var ändå klar som korvspad. Och det konstiga är att jag var på nåt sätt medveten om vad som hände. SOm att drömma vaken ungefär.
Jag har dock hört att om man har haft psykologiska problem eller drömmer mycket mardrömmar ska man vara försiktig, för det är inte alltid färger och glada gubbar. En av dem jag tog det med såg enorma insekter som gick över honom. Dock sa han att han aldrig kände sig rädd, men man vet ju aldrig.
En annan sak var den att direkt efter kände man inte direkt att ta det igen. Det var så enormt mycket intryck och känslor att man bara satt och funderade på vad som hände.
DMT är definitivt en "drog" som man inte vill ta för ofta för jag tror att man kan tappa sinnet om vad verklighet är.
Hoppas den förklaring på min upplevelse förklarar något. Annars finns det mängder av videos på Youtube om det. Joe Rogan som presenterar UFC på tv sport är nog den som förklarar det bäst. I alla fall vad jag hittat.
Joe Rogan (UFC presentatör) om DMT. Bättre förklaring har jag inte hittat. finns fler videos.
http://www.youtube.com/watch?v=pE5S9mrE8Xg
För att beskriva vad man ser (även om det ska vara olika för alla men med ungefär likvärdiga mönster) så är konstnären Alex Gray sjukt nära med sina målningar.
http://www.alexgrey.com/
Den som kan beskriva min upplevelse bäst (speciellt direkt efter jag lagt mig ner och blundat) är transfiguration. Globen på bilden var liknande vad jag såg men mer som ett kyrktak inifrån, som valv med färger som rörde sig upp mot mitten. För att hitta bilden, klicka på paintings-progress of the soul- och sen scrolla ner till transfiguration.