Flashback bygger pepparkakshus!
2020-04-10, 23:01
  #37
Medlem
Fick mig direkt att tänka på scenariot i filmen Lilja 4-ever, även om ju förvisso det var ett påhittat scenario men likväl inspirerat av dylika fall som sker i verkligheten.
Citera
2020-04-11, 00:11
  #38
Medlem
AnOldBeginnings avatar
Lite halv-OT. Men har Sverige/Sossarna smygändrat någon lag för utvisning vid brott?
Varit nästan omöjligt i Sverige så som lagen varit skriven, men sista tiden har jag läst om flertalet brottslingar som faktiskt blivit utvisade som de bör bli.
Citera
2020-04-11, 07:14
  #39
Medlem
kansascityshuffles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av REWall
Tyvärr är detta fall vi kommer få se mer av i det framtida Sverige med kvinnounderskott. Män från Sverige kommer reagera, och redan reagerat, genom att söka sig kvinnor utomlands. Problemet består i att en man söker sig inte utomlands i detta syfte som tonåring. Det gör han först när han kommit upp lite i ålder. Då har han bakom sig ett antal år av psykisk misshandel i en känslomässig köttkvarn, och mår alltför ofta inte riktigt bra.

I det goda samhället med en mer jämn demografisk könsbalans får pojkar från tidig ålder lära känna flickor under harmoniska omständigheter. Tragiska fall som detta blir då i förlängningen mer ovanliga.

Vi är inte vilka vi är, vi är vad som händer oss? Det måste vara år 2020. Det är kört!!
Citera
2020-04-11, 07:53
  #40
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barfoholik
Källa: TT



Hur vanligt är sånt här, tror vi? Att folk traffickas till Sverige för prostitution känner man ju till, men att ta hit någon och få dem att jobba som personlig slav, både när det gäller sex och hushållssysslor, är ju något helt annat. Men eftersom de dömt en man för detta så lär det inte vara det enda fallet.

Finns nog en hel del utlänningar som tar med sig horor hit och lever på de pengar som de tjänar..
Knark, vapen och horor är väl ingen ovanlighet när det gäller dessa länder som nyligen anslutits till EU eller vill in i EU för att kunna expandera sin kriminella verksamhet.

Det är ju hela idén med EU att skaffa billig arbetskraft åt de som redan är rika och dumpa länerna i de etrablerade väst länderna. Företagarna i sverige tjänar grova pengar på denna illegala passage av folk över gränserna så att de kan dumpa länerna och avskeda fast anställda Svenskar.

Först var det väl transport och enklare arbeten..numera siktar de in sig på medelklassjobben och databranchen..anställer billiga tekniker så att Svenska tekniker och ingenjörer inte får arbeten de kan betala sina studielån med.

Hela EU grejen går ju ut på detta det är ju det som kallas för fri företagsamhet..Tjejen var förmodligen dömd att hora i sitt eget land eller hamna på någon bordell inom EU..Att denna gubbe ålte dit var väl att han inte ens kunde hålla henne med vettig bostad utanblev för girig och ordnade med gratis bostad på en toalett istället. De flesta rumänska och bilgariska horor som prostituerar sig i Sverige är hitförda av sitt eget lands män för att dra in pengar till mafian i hemlandet.

Det ställer dock de seriösa männen som vill gifta sig med en utländs kvinna i dplig dager då det ofta framställs som oseriöst av den lesbiska mafien här i Sverige.
Citera
2020-04-11, 08:40
  #41
Medlem
Kissdroppes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Så här är det
Vilka länder syftar du på? Jag kan inte komma på något land där slaveri skulle vara både lagligt och vanligt förekommande.
Slaveri sker ganska frekvent i både Afrika och Mellanöstern.
Citera
2020-04-11, 16:25
  #42
Medlem
Stark-Senaps avatar
Detta är ett fall! Tragiskt men ett fall.

I Norrland t.ex. verkar det inte vara helt ovanligt man skickar efter en "postordertjej" från Thailand som man använder på samma vis. Och när tiden börjar närma sig för att hon skulle ha rätt att stanna slänger man ut henne och med lite tur tar migrationsverket räkningen för returbiljetten. Sedan är det bara att beställa en ny.

Oj, jag glömde. Här talar vi om lättmjölksblåa svenska. För dem gäller alltid helt andra regler bland nassarna på flashback.
Citera
2020-04-11, 19:24
  #43
Medlem
Så här är dets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kissdroppe
Slaveri sker ganska frekvent i både Afrika och Mellanöstern.

Jo, i länder som Mauritanien och Mali sker det eftersom dessa länder styrs av olika rebeller. Men återigen, detta beror på att kriminella utnyttjar människor i ett område där laglösheten möjliggör det. Att påstå att rent slaveri vore en del av någon kultur idag är inte sant.

Däremot finns det kulturer som har en fruktansvärd människosyn vilket gemene svensk är helt ovetande om trots att de läser om det indiska kastsystemet i skolböcker. Förhoppningsvis kan följderna av coronaviruset bli en ögonöppnare för det svenska folket, för vilken civiliserad regering skulle manipulera dödssiffror och dölja en epidemi som hotar hela världen? Det kinesiska kommunistpartiet är en del av kinesisk kultur där man inte får tappa ansiktet även om människor dör som flugor.

Med detta sagt menar jag inte att alla kineser ljuger och luras, men många av dem gör det. Det finns även människor i Kina som vill ta socialt ansvar och dessa är offer för kommunistpartiet och den kinesiska mentaliteten, som t.ex. läkaren som dog.
Citera
2020-04-11, 21:38
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Så här är det
Vilka länder syftar du på? Jag kan inte komma på något land där slaveri skulle vara både lagligt och vanligt förekommande. Däremot sker det precis som att många länder har både mer korruption och kriminalitet än Sverige.

Det är skillnad på att anställa ett billigt hembiträde och slaveri.

Tänker direkt på Libyen. Även stora delar av Indien men inte med lagen på sin sida. Däremot utbrett och accepterat av stor del av befolkningen.
Citera
2020-04-11, 21:40
  #45
Citat:
Ursprungligen postat av johannes89
Tänker direkt på Libyen. Även stora delar av Indien men inte med lagen på sin sida. Däremot utbrett och accepterat av stor del av befolkningen.

Ja det finns ju flera länder där detta är mycket vanligt och accepterat.
Men sådant förstår tyvärr inte vänstermuppar.

Vet inte varför. Men det är precis som att dom vill inte ta reda på hur det är i andra länder.
Och länkar man nåt så är det en högerextrem sajt.

SKa det vara så jävla svårt att söka lite själv.
läsa lite historia och kolla på några dokumentärer,

Nä det är skrämmande hur vissa bara skiter i att ta reda på hur det är.
Och går enbart på !känslor"

DAEKFJÖALIEF
Citera
2020-04-12, 15:56
  #46
Medlem
Sverige är ett mycket insjuknat samhälle. Denna våldsbrottsling bör få livstidsfängelsestraff.
__________________
Senast redigerad av flashbackin 2020-04-12 kl. 16:08.
Citera
2020-04-12, 23:08
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnOldBeginning
Lite halv-OT. Men har Sverige/Sossarna smygändrat någon lag för utvisning vid brott?
Varit nästan omöjligt i Sverige så som lagen varit skriven, men sista tiden har jag läst om flertalet brottslingar som faktiskt blivit utvisade som de bör bli.

Bara några få procent av alla utlänningar som begår brott som utvisas och av de få procent som får det straffet är det bara några få procent som utvisas på riktigt.
Det finns många bromsklossar påvägen.
Sen ska man vara medveten om att väldigt många har påhittade identiteter.
De kan bara hitta på en ny.
Det är väldigt vanligt att polisen griper personer med många identiteter, så de väljer helt enkelt bara en.
Sen samlar åklagaren en hög med brott innan stämning.
Oavsett om det nu blir fängelsestraff och utvisning eller om personen släpps fri i väntan på rättegång, så kan han gå runt sossarnas system hur många gånger han vill.
Citera
2020-04-12, 23:22
  #48
Medlem
Så här är dets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av johannes89
Tänker direkt på Libyen. Även stora delar av Indien men inte med lagen på sin sida. Däremot utbrett och accepterat av stor del av befolkningen.

Libyen är ett land som styrs av krigsherrar och Ghaddafi kvalificerar, enligt mig, som en sådan. Indien har, som jag redan har sagt, en annan människosyn liksom stora andra delar av världen.

Men länder som Kina och Indien har gigantiska befolkningar med dess olikheter och i vissa kretsar är det socialt accepterat. Men den utbildade medelklassen i Indien, respektive Kina, skulle aldrig acceptera slaveri utan de skulle anställa ett hembiträde som har sin roll i samhället. Dessa samhällen har ju inte präglats av en 200 år gammal folkskola och därför är hembiträden ofta analfabeter som lever i slum.

Vad har t.ex. du gemensamt med en analfabet som äter mat från sopor och inte har råd med ett mobilabonnemang? Givetvis ingenting och vad skulle en indisk ingenjör ha gemensamt med dem?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in