Citat:
Ursprungligen postat av
GrandCanyon
Ett såpass smittsamt virus hade aldrig gått att hålla utanför Europa, man ska dessutom veta att kineser i mängder flydde Wuhan i januari. Redan där var det kört.
- Senast då, så borde europeiska smittskyddsmyndigheter ha reagerat. Flygtrafiken borde ha stoppats. Att invånarna flydde Wuhan borde ha varit en kraftig larmsignal för europeiska myndigheter. Taiwan skärpte gränskontrollen redan 31:a december 2019.
Citat:
Ursprungligen postat av
GrandCanyon
Smittskyddsmyndigheter borde lära sig exekutiv förmåga efter detta, eftersom man bara stod och tittade på initialt. FHM är sönderakademiserade och vägrade lyssna på alarmerande rapporter som kom, bara för att de inte var peer-reviewed. Så kan man inte jobba med ett nytt virus som sprider sig i världen, då måste man iaktta försiktighetsprincipen.
- Folkhälsomyndighetens agerande är pinsamt raktigenom. På något sätt så ansåg dom sig ha tillräcklig kunskap om sjukdomen för att kunna ta beslutet att viruset är harmlöst. Har Folkhälsomyndigheten någon gång under förloppet gjort något försök att hejda Covid-19?
Citat:
Ursprungligen postat av
Copernicus
Löfven är kaptenen han ser isberget framför sig men väljer ändå inte att väja undan trots att katastrofen är runt hörnet. Klart han har ett enormt ansvar om inte största ansvaret. Tegnell kan han sparka eller ska han lyssna på honom tills Sverige har fått 50 -60 tusen döda?
- Det är hög tid att avskeda Anders Tegnell. Men nu är det för sent att stoppa massdöden. Massdöden pågår för fullt i detta nu.
Redan innan krisen, så borde regeringen ha sett över Folkhälsomyndighetens uppdrag. Hur mycket arbete har ägnats att förebygga epidemier, jämfört med könsidentiteter?
Citat:
Ursprungligen postat av
populopidus
Fortfarande lika många här inne som tycker Tegnell och FHM är helt galna och borde landsförvisas?
- Ja!