Citat:
Ursprungligen postat av
needAlife
Vet inte om jag håller med dig. Både u17 och u19 guld senaste åren. Tycker snarare att Bajens akademi är bättre nu än på många år. Aimar är en annan som gör det bra tex. Länge sedan vi hade riktiga egna produkter som kommer fram. Kalle Björklund som gjorde mål senast också.
Alltså sluta nu
Kalle Björklund tränarson till smålänningen och utlandsproffset Joachim Björklund. Hur många "akdemi år" har han bakom sig i Bajen (utöver de som rinner pararellt med Pappas tränarsejour)?
Edit:
Kollade upp Kalle Björklund du claimar han som er Akademi produkt?
Så jävla provocerande och magstarkt att han snart som 21 åring firar 2 år i er Klubb
Ni värvade alltså en 19 årig Kalle Björklund från Torre Levante (i utkanterna av Valencia)!
Citat:
18/19 Aug 16, 2018 CF Torre Levante Spain Torre Levante Hammarby IF Sweden Hammarby - Free transfer
https://www.transfermarkt.com/kalle-...spieler/549228
Det här var ungefär lika provocerande som när Bajen Jompa smekte sig kring öl magen för 10 år sedan och sa att trots att man failade i Superettan så hade man "typ landets eller 08 bästa juniorer" PGA av U17 och U19 finaler.
Du kan googla på Casselborg här på forumet och läsa långa inlägg jag skrev för nästan 10 år sedan om varför Bajen har en failad Akademi. Även om spelarna födda 95-00 har överglänst 90-94 kullarna. Så har likt förbannat problem att prestera i seniorfotboll i allmänhet och i Hammarby i synnerhet.
Issac Lidberg och Dusan Jajic sågs som givna av deras U landslagstränare och nyckelsspelare i sin 98 kull nu är de omsprugna av yngre kullar och av spelarna i deras egna kull. DEt är fortfarande en del av kvittot.
Snälla svara på en fråga:
Har Hammarby fått fram en Allsvensk spelare född på 90 talet framåt som tillhört Hammarby från 15 år framåt?
(DVS inga pojklandslagsspelare som ni värvar från Södertälje eller Eskilstuna när de går sista året på gymaniset)